Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Ziemas saulgrieži  (Lasīts 734 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

tas_pats

Ziemas saulgrieži
« : Decembris 16, 2012 »

Piektdien, 21.decembrī, plkst. 13.12 būs ziemas saulgrieži un sāksies astronomiskā ziema. Piektdiena būs gada īsākā diena, savukārt nakts no 21. uz 22.decembri būs gada garākā nakts.

Gada īsākā diena
Saules spīdēšanas ilgums gada īsākajā dienā būs no sešām stundām un 26 minūtēm Latvijas tālākajā ziemeļu punktā Rūjienas novadā līdz septiņām stundām un vienai minūtei valsts tālākajā dienvidu punktā Daugavpils novadā, liecina dati no ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes Saules kalkulatora.

Astronomiskās ziemas pirmajā dienā saule visagrāk - plkst.8.39 - lēks valsts galējos dienvidaustrumos, Baltkrievijas pierobežā, savukārt vēlākais saullēkts būs Ventspils pusē - plkst.9.14. Saule visagrāk rietēs Alūksnes novada Pededzes pagastā, kur saulriets būs jau plkst.15.26, bet Rucavas novadā saule rietēs plkst.16.02.

Rīgā 21.decembrī saule lēks deviņos no rīta, rietēs plkst.15.44, tādējādi saules spīdēšanas ilgums būs vien 6 stundas un 44 minūtes. Salīdzinājumam - gada garākās dienas, 20. un 21.jūnijs, Rīgā bija 17 stundas un 52 minūtes garas.

Astronomi saulgriežus mēdz dēvēt par solstīciju, kas, burtiski tulkojot no latīņu valodas, nozīmē «saule stāv uz vietas», jo punkts, kurā redz lecošu vai rietošu sauli, apstājas un pēc šīs dienas maina savu virzienu.

Pēc ziemas saulgriežiem katra diena kļūs arvien garāka, bet nakts - īsāka. Tomēr saullēkts līdz decembra beigām kļūs vēl par vienu divām minūtēm vēlāks, pirmo astronomiskās ziemas dienu garums pieaugs uz vēlāka saulrieta rēķina. Astronomiskais pavasaris sāksies 2013.gada 20.martā plkst.13.02, kad diena jau būs kļuvusi garāka par nakti.

Ziemas saulgrieži ir ziemas vidus

Saskaņā ar seno tautu tradīcijām ziemas saulgrieži ir ziemas vidus, nevis sākums.
Ziemas saulgriežus senlatvieši dēvējuši gan par Ziemassvētkiem, gan par Bluķa vai Dvēseļu vakaru.
Saskaņā ar ticējumiem vietām Latvijā Bluķa vakari atzīmēti laikā no Mārtiņiem līdz Sveču dienai, tomēr galvenokārt periodā no ziemas saulgriežiem līdz Jaungadam vai Zvaigznes dienai.
Latvijas Folkloras biedrība Bluķa vakara svinēšanu organizē Rīgā 20.decembrī plkst.18. Bluķa vilkšana sāksies Rātslaukumā, turpināsies pa Vecrīgas ielām un laukumiem, noslēgsies ar bluķu ugunskuriem un Ziemassvētku svinēšanu Rātslaukumā.
Savukārt Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā ziemas saulgriežus ar tradicionālo bluķa vilkšanu, dziesmām un dejām folkloras kopu vadībā ieskandina jau svētdien, 16.decembrī.( http://www.delfi.lv/news/svetku-laiks/aktuali/fotorepoertaza-blukis-bude... )
Lai jums viegls saules gaismas trūkuma laiks Latvijā.
avots: http://labsa.tk/?q=content/ziemas-saulgrie%C5%BEi
IP pierakstīta