Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Nozaudēti zinātniski atklājumi un izgudrojumi?  (Lasīts 6678 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

a_masiks

  • Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 14581
  • nakriškānis

Te jāsāk domāt, ko tad mēs īsti uzskatām par atklājumu, tad iznāk, ka tas ir tikai atklājums vienai mazai grupai, nevis visai cilvēcei. Tādi pētijumi protams ir, cik pašlaik tādu ir LV grūti pateikt, iespējams vairāk ar komerciju saistīti, nekā ar militāro resoru, kā tas bija padomju savienībā, tomēr zinātnieks jau vienmēr grib publicēties un kaut ko no tā visa nopublicēs, ja ne visu.
Negluži. Zinātne pēc savas koncepcijas ir kolektīvs izziņas veids. Ir bezjēdzīgi kaut ko atklāt, nomirt un paraut līdzi to kā noslēpumu. Tādā gadījumā zinātne nemitīgi atkārtotu vienus un tos pašus atklājumus, bet nekur tālāk nebūtu spējīga kustēties. Proti - ja Edisons būtu atklājis elektrisko spuldzi, bet paturējis to noslēpumā (pofig par sadzīviskām tehnoloģijām apgaismes industrijā), ij atstiepis kājas... tad nākošo atklājumu - vaakuma diodi un triodi nemaz nebūtu iespējams izgudrot, ja netiks Edisona lampa izgudrota no jauna. Savukārt nākošajam izgudrotājam, ņemot vērā ka jāsak no 0 nevis no Edisona izgudrojuma - kapacitātes pietiks atkal tikai kvēlspuldzei.... un atkal viņš nevienam neko nesaka un nosprāgst. Ij viss riņko tikai ap vienu - ap SĀKUMA punktu. Tb -ap nulli. Dabiskā atlase šādu huiņu atmet kā dzīvot un attīstīties nespējīgu.
Tai pat laikā izgudrojums citiem zināms ir tikai par tik, par cik tas tiek paziņots. Proti - informācijas un zināšanu teorija...
Par to ka zeme ir apaļa uzzināja eiropieši. Bet amerikas indiāņi - nē. Ja teorētiski, eiropu 100% būtu iznīcinājis melnais mēris un vienīgie cilvēkveidīgie būtu palikuši amazones indiāņi - kāda starpība cik NatGeo žurnālu mētātos pa izmirušajām Parīzes ielām? Ko tas dotu amazones indiāņiem viņu pasaules uzskatā un nāvigajās bailēs, ka Saule no rītiem uzlec tikai tapēc, ka kādam naktī pārgriež rīkli?
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

meldonijs

  • Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 223

tieši to jau gribēju teikt, ja tas paturēts noslēpuma (tad tas ir atklājums tikai indivīdam vai grupai ļautiņu). Es  gan uz to skatos vēl drusku skarbāk, par atklājumu uzskatu tikai to, kas publicēts starptautiska, zinātniskā žurnālā, ar augstu citējamību, vai rakstu krājumā, nu jā un protams konforences, simpoziji.
IP pierakstīta