Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: zinātniskais materiālisms  (Lasīts 4011 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

Ilārs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 7555
zinātniskais materiālisms
« : Novembris 06, 2017 »

Jaunais lietu skatījums, kura saknes iestiepjas vismaz viduslaikos un iespējams sniedzas vēl tālāk senatnē, bija uzskats, ka vispārīgi jēdzieni un idejas realitātē nepastāv. Pastāv tikai atsevišķais un konkrētais. Piemēram, vispārīgs jēdziens „koks” realitātē nepastāv, bet reāli ir tikai atsevišķi, konkrēti koki. Ja agrāk par atsevišķo un konkrēto sprieda pamatojoties uz vispārīgo, kas tika uzskatīts par reālo, patstāvīgo un nemainīgo, tad tagad tikai konkrētas lietas un parādības tika atzītas par reālām. Tā bija doma, ka nevis idejas nosaka mūsu izpratni par pasauli, bet pati dabas pasaule savās ārējās izpausmēs atklāj savu būtību, un sekojoši tā ir pilnīgi izzināma un to iespējams paveikt ar zinātniskās metodes palīdzību, tas ir, pētot detaļas, pētot atsevišķo, krājot informāciju.

Tālāk tika secināts, ka dabas pasaule ir totāla, cilvēks ir vienkārši daļa no tās, ļaunums ir zināšanu trūkums vai sociālo apstākļu radīta problēma. Pats cilvēks pēc savas dabas ir labs. Dabas pasaule tādējādi ir sevi uzturoša mašīna, bet cilvēks - saprātīgs dzīvnieks, kurš cenšas pacelties pār dabas pasauli. Lai to paveiktu, viņa galvenais uzdevums ir pareizi saprast un skaidrot viņa paša maņu uztvertos datus. Pasaulei nav nekāda augstāka mērķa vai jēgas, tādēļ nav jānopūlas ar tā meklēšanu, bet galvenais uzdevums ir izzināt, kā dabas pasaule darbojas, lai varētu pār to valdīt.

Tie īsumā ir filozofiskie pamati, uz kuriem balstās tas, ko parasti saprot ar mūsdienu zinātnisko pasaules uzskatu. Sekojoši reliģijai cilvēka dzīvē vairs nav praktiskas nozīmes, un par dzīves galveno filozofiju kļūst kāds no materiālisma paveidiem. Atlika vēl tikai pašu cilvēku izskaidrot kā apkārtējās dabas produktu, ko ar lielu apņēmību paveica darvinisms, un zinātniskā materiālisma bilde bija aptuveni gatava.

kā cilvēku veido apkārtējā vide, tad viņam, protams, nav izvēles iespēju, bet visu cilvēka dzīvi nosaka tikai viņa ekonomiskās intereses – vairāk ēdiena, vairāk brīva laika, vairāk baudas un vairāk naudas. No cilvēka, kurš radīts pēc Dieva tēla un līdzības, un iesaistīts kosmiskā drāmā, kur uz spēles ir likta viņa dvēsele un mūžīgā dzīvošana, cilvēks tagad bija pārtapis par labklājību meklējošu un patērējošu dzīvnieku. Bet vai tas tiešām tā ir? Vai tas patiesi ir zinātniski pamatojams? Vai zinātnei pieder pēdējais vārds cilvēka dzīves jēgas un morāles jautājumos? Vai varbūt, atsakoties no visa pārpasaulīgā, cilvēki vienkārši laimīgi smaidīdami idiota smaidu dodas pretī neprāta uzvarai pār saprātu?
IP pierakstīta

EzītisMiglā

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 13936
 • ezītis miglā
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #1 : Novembris 06, 2017 »

Ilārs
Citāts
Vai zinātnei pieder pēdējais vārds cilvēka dzīves jēgas un morāles jautājumos?
Kā mēs te ar ateistiem diskutējot noskaidrojām, tad:
1) dzīvei jēgas nav
2) katrs pats pēc savas gaumes izjūtas izvēlas sev dzīves jēgu
3) zinātne ar dzīves jēgām nenodarbojas, - uz šo brīdi zinātnei nav pat kopsavilkuma, īsa sarakstiņa ar populārākajām dzīves jēgām. Nav, un tikai tāpēc, ka zinātne nesaprot, kas tā tāda, un nezin kā lai salīdzina dažādas jēgas savā starpā.

Vienlaicīgi, dzīves jēga ir pats svarīgākais , tas ir cilvēka pamats, fundaments. Arī tiem, kas saka, ka jēgas nemeklējot, ir jēga jau atrasta, pieņemta - tā ir "vienkārši dzīvot".
IP pierakstīta

Ilārs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 7555
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #2 : Novembris 06, 2017 »


Ezi,
Labs kopsavilkums. Citiem vārdiem sakot, absolūtas patiesības nav, garīgu autoritāšu nav un nevar būt, cilvēka dzīve ir vienkārši prakse bez teorijas.
Manuprāt, sekas tam ir tādas, ka modernais cilvēks grimst intelektuālā bezdibenī un viņam vairs nav nekā, ar ko pat mēģināt sevi no tā izvilkt. Slāpēs pēc patiesības, atliek tikai mierināt sevi ar domu, ka dzīvei ir eksperimentāls raksturs, ideālu nav un morāle ir relatīva jeb nosacīta. Pilnīgi iegremdējies matērijā, pasludinādams sevi par tās daļu, cilvēks pēkšņi atklāj, ka viņam vairs nav nekā, ar ko risināt ne tikai morāles, bet arī matērijas problēmas – viņš grimst šo problēmu purvā, bet atspēriena punkta nav. Tiecoties pēc neatkarības, nostādot sevi visa centrā un pasludinot pats sevi par augstāko autoritāti, cilvēks pēkšņi atklāj, ka šis pats pasaules redzējums tikpat lielā mērā, cik teorētiski paaugstina viņu, praktiski viņam autoritāti atņem. Tā ir problēma, kuru jau labi apzinājās pats Darvins, domīgi vaicājot: bet kurš gan uzticēsies mērkaķa prātam?

Tātad dodot priekšroku matērijai un tās pētīšanai, atsakoties no idejām kā augstākās cilvēka izpausmes, vienlaicīgi ir jāatsakās arī no saprāta. 
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #3 : Novembris 06, 2017 »

Ilārs

Materiālisms aprakstīts visumā pareizi, kļūda ir sekojoša:

Ja [citēju] ``cilvēks - saprātīgs dzīvnieks, kurš cenšas pacelties pār dabas pasauli. Lai to paveiktu, viņa galvenais uzdevums ir pareizi saprast un skaidrot viņa paša maņu uztvertos datus.``

tad izteikums [citēju] ``visu cilvēka dzīvi nosaka tikai viņa ekonomiskās intereses – vairāk ēdiena, vairāk brīva laika, vairāk baudas un vairāk naudas. ``

nav pareizs, jo tam visam pāri stāv izziņas interese jeb zinātkāre, kas arī ir galvenā cilvēka būtības sastāvdaļa.
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #4 : Novembris 06, 2017 »

Ilārs

Tālāk Ilārs veic citas kļūdas.

Patiesība ir visa realitāte kopumā, ja tā ir bezgalīga, izziņas process ir bezgalīgi ilgs un katrā laika momentā mums ir daļēja patiesība, tās daudzums pieaug.

Tas ir normāls process, kurā vietā Ilāram rādās ``bezdibenis``, nav skaidrs.
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #5 : Novembris 06, 2017 »

Ilārs

/Tiecoties pēc neatkarības, nostādot sevi visa centrā un pasludinot pats sevi par augstāko autoritāti, cilvēks pēkšņi atklāj, ka šis pats pasaules redzējums tikpat lielā mērā, cik teorētiski paaugstina viņu, praktiski viņam autoritāti atņem./

Nekas tāds patiesībā nenotiek, tās ir Ilāra iedomas. Cilvēks ir augstākā autoritāte, cilvēka varenība pieaug. Nepārtraukti un patvaļīgi ilgi.
« Pēdējā izmaiņa: Novembris 06, 2017 Ctulhu »
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #6 : Novembris 06, 2017 »

EzītisMiglā

(1) ir, kādu pats izdomā
(2) jā pēc gaumes + zināšanām, aizmirsi. Vairāk zināšanu => lielāka jēga.
(3) zinātne pasaka, kuras jēgas ir realizējamas un realizējamas ilgtspējīgi, kuras ne. Tāpat zinātne dod izejas datus jaunu jēgu veidošanai.
IP pierakstīta

Ilārs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 7555
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #7 : Novembris 06, 2017 »

Ctulhu,

1) jo tam visam pāri stāv izziņas interese jeb zinātkāre, kas arī ir galvenā cilvēka būtības sastāvdaļa. Un kā tas izslēdz "vairāk ēdiena, vairāk brīva laika, vairāk baudas un vairāk naudas"?

2) , izziņas process ir bezgalīgi ilgs un katrā laika momentā mums ir daļēja patiesība, tās daudzums pieaug.

Bezgalībā nekas nepieaug, jo netiek tālāk par pašu sākumu. Bezdibenis ir atteikšanās no veselā un pievēršanās partikulārajam.

3) Cilvēks ir augstākā autoritāte, cilvēka varenība pieaug. Nepārtraukti un patvaļīgi ilgi.

Nē, jo ja cilvēks ir tikai matērijas daļa, tās produkts tad nekas no tā, ko tu viņam piedēvē nav iepējams. Cilvēks tādā gadījumā ir apmēram tāds, kā to apraksta Dawkin - nožēlojama matērijas čupiņa, kas bezjēdzīgi eksistē tikai ļoti īsu brītiņu un domā tikai par vairošanos, par ko lielais visuma monstrs pēkšņu jūtu uzplūdā, to atalgo ar orgasmu.
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #8 : Novembris 06, 2017 »

Ilārs

(1) neizslēdz, bet papildina, pareizāk sakot tas ir galvenais, ēdieni un naudas ir sekundāri
(2) neviens neatsakās no visuma izpētes, veselais = visums, esamība kopumā. Un svarīgi ir nevis cik palicis, bet cik mums jau ir.
(3) domāšanas kļūda. Sastāvēšana no matērijas neizslēdz matērijas kontroli caur tās strukturēšanu.
IP pierakstīta

Ilārs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 7555
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #9 : Novembris 06, 2017 »


Ctulhu,

Nu kļūdas jau bija Tava specialitāte.
Ko tad nozīmē domāt? Redzi, domāt nozīmē vispirms apcerēt esamības pamatprincipus un to gaismā izvērtēt katru konkrēto jautājumu, nevis par pamatu likt atsevišķo, krāt datus, kalkulēt vai uz vienas loģiskas kļūdas būvēt nākamo. Bet tāda nu ir mūsu dzīve – pretrunu, neskaidrības un bezjēdzības pilna – tu teiksi - tā nu tas ir un tur neko nevar darīt. Patiesi? Bet padomā, ja vien es neaicinu uz kaut ko tev jau pilnīgi svešu, - kādas šai nedomāšanai jau ir un būs sekas?

Beigu rezultātā mēs nonāksim pie pilnīgi amorālas dzīves, pie absolūta morāles trūkuma, paši pat nespēdami to apzināties, un tas pilnīgi atņems pat cerību kaut ko mainīt uz labo pusi. Paliks tikai histērisks optimisms, ko sludinās garastāvokļa instruktori, kas neraugoties uz briesmīgo pagrimu, sludinās savu - viss būs labi, rīt būs labāk – sprediķi. Neraugoties uz pagātnes inerci, kas cenšas paturēt cilvēku veselā saprāta robežās, jau tagad tas notiek tieši tā. Lielākajai cilvēku daļai vienkārši vairs nav pat nojausmas, ko nozīmē tādi, piemēram, mūsu Valsts Satversmē minētie vārdi kā brīvība, vienlīdzība, solidaritāte, taisnīgums, godīgums, darba tikums un ģimene, nerunājot par kristīgajā vērtībām - Dievu, grēku un žēlastību, baznīcu un citām augstākām lietām.

Patiesi, pasaule grimst intelektuālā un morālā bezdibenī, un vēsture liecina, ka morāls un intelektuāls pagrimums arvien ir bijis beigu sākums. Un te neko nepalīdzēs moderno tehnoloģisko sasniegumu uzskaitīšana. Pirms tas tiek darīts, vispirms ir jāpierāda, ka tie patiešām ir kaut kas vairāk, nekā tikai spoža pelējuma kārta, kas klāj puvekļus. Un jāpierāda tas ir pamatīgi, nevis veidojot savus pierādījumus uz atsevišķām detaļām un loģiska absurda pamatiem. Kad izvērtējam pierādījumus, ir jāatceras senā patiesība, ka maņu līmenī zināšanu vienkārši nav. Dati nav zināšanas. Tādēļ, kad izvērtējam dzīves jēgas un morāles jautājumus, jāzina, ka zinātnei pēc definīcijas šeit nav ko sacīt, jo tā spēj runāt tikai par to, kas „ir” nevis par to, ko „vajag”. Tādēļ tas, kas interesē cilvēku, pirmkārt un galvenokārt, nav atklājams un skaidrojams ar mūsdienu zinātnes metodēm. Dzīves jēga slēpjas nevis „ir”, nevis atsevišķu detaļu izpētē, nevis tikai zināšanās par atsevišķām kritušās pasaules norisēm, bet gan vispirms „vajag”, tas ir, – universālās zināšanās par centrālajiem un vispārējiem jautājumiem, par pamatprincipiem – Dievu, to kas ir labs un slikts, patiess un nepatiess, taisnīgs un netaisnīgs, godīgs un negodīgs, sekojoši - kas ir mūsu dzīve, kas ir izglītība, kas ir darbs un citas līdzīgas lietas. Un visi šie jautājumi ir dziļi intelektuāli jautājumi, tiem ir morāls raksturs un tie prasa sagatavotību un rūpīgu iedziļināšanos.
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #10 : Novembris 07, 2017 »

Ilārs

Tu atkal kļūdies, pamatprincipus var izsecināt tikai no novērojumiem

Tālāk: Kristīgās vērtības nav nekādas vērtības, tie ir vērtību izbāzeņi kas nekompetentam novērotājam pēc vērtībām izskatās.

Optimisms, jā, ir viena no īstajām vērtībām, kopā ar lepnību, zinātkāri un empātiju.

Taisnīgums arī ir pseidovērtība.

`` ko sludinās garastāvokļa instruktori, ``

nē, tādi nebūs vajadzīgi un also tu jau esi tāds garastāvokļa instruktors, tikai pseidovērtības sludinošs
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42294
 • Ateists
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #11 : Novembris 07, 2017 »

Ilārs

``universālās zināšanās par centrālajiem un vispārējiem jautājumiem, par pamatprincipiem ``

Tā ir fizika un matemātika.
IP pierakstīta

EzītisMiglā

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 13936
 • ezītis miglā
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #12 : Novembris 07, 2017 »

Ctulhu
1) tas nav nopietni, tā ir tikai rotaļa. Izdomā vienu, rīt atkal otru. Nav pārāk paviegli attiecībā pret dzīves pamatiem? Viss pārējais tiek pētīts, pierādīts utt utml, bet pamatu pamats ir apmēram kā apakšbikšu krāsa

2) no kurienes tas, ka vairāk zināšanu - lielāka jēga? Kāds pamatojums? Jānim patīk baltā krāsa, bet Pēterim sarkanā. Tā kā baltajā krāsā ir vairāk krāsu viļņu, tai skaitā arī sarkano, tad secinām ,ka Jānim baltā krāsa ir objektīvi patīkamāka nekā sarkanā?

3) Neko nepasaka. Lūdzu, beidzot studijā zinātnes izpētīto jēgu sarakstu, saranžētu kaut aptuveni pēc jēdzīguma !
Ilgtspējībai vispār nav nekāda sakara ar jēdzīgumu. Atslēgvārds ir "man PATĪK". Viss, vairāk nekā nav.
Tavuprāt, būt vergam un dzīvot pie laba kunga, vēl ar nodrošinātām vecumdienām ir labāk nekā sacelties pret verdzību un krist kaujā pret labo kungu? Tāpēc ka ilgāk nodzīvoja?

Citāts
Tā ir fizika un matemātika.
Nuja, pareizās zinātnes, kas kautko par jēgu var pateikt ! :D
Matemātika vispār ir palīgzinātne, kas apkalpo citas . Pašai par sevi tai nekādas piezemētas nozīmes nav. Tīra abstrakcija, spēlītes ar formulām.
Fizika tev dod iespējas saprast, kā kustās bumbiņas, bet neko nesaka par to, kāpēc vispār tev bumbiņas būtu jāpēta. Tas ir liels mehānisms, bet nav atbildes uz to, kāpēc vienam tas mehānisms interesē, bet citam atkal neinteresē vispār.
IP pierakstīta

EzītisMiglā

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 13936
 • ezītis miglā
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #13 : Novembris 07, 2017 »

Nja, vēl par bezgalību, tīra matemātika: ja Visums ir bezgalīgs, bezgalīgi pētāms, tad tajā eksistē dažādi dzīvībai bīstami faktori, kā epidēmijas, meteorīti , Visuma kolapss. Bezgalīgā visumā tādu ir bezgalīgi daudz.
Tātad, ja paiet pietiekami ilgs laiks, tad kāds no šiem faktoriem , praktiski neizbēgami , ar varbūtību 0.999999 iestāsies!
Tāpēc materiālistam nekādas gaišās nākotnes nemaz nevar būt. Viss tāpat izbeigsies, ar visiem backupiem un prāta pārlādēm.
Tā saka zinātne matemātika, kas sevī ietver zināšanas par pamatprincipiem.
Tāpēc jūs melojat, kad piedāvājat t.s. "nemirstību".
IP pierakstīta

Ilārs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 7555
Re: zinātniskais materiālisms
« Atbilde #14 : Novembris 07, 2017 »

Atsakoties no intelektuālas patiesības un apgalvojot, ka patiesi ir tikai maņu iegūtie dati, cilvēks ir zaudējis pašu patiesības jēdzienu un kļuvis bezpalīdzīgs melu priekšā. Tam ir bijusi milzīga ietekme uz visu cilvēka dzīvi un vispirms jau uz izglītību, kas tagad uzņēmās veidot nevis Homo sapiens, bet Homo faber. Tātad, nevis saprātīgo, domājošo cilvēku, bet cilvēku, kas lieto darbarīkus. Tas nozīmēja audzināt nevis domājošus, bet izpildošus cilvēkus. Mums nevajag domātājus, bet darītājus, izpildītājus! Rezultāts ir tāds, ka domājošu cilvēku gandrīz vairs nav. Ir tikai tādi, kas vāc datus, veic kalkulācijas un plāno mahinācijas, un tad ir otrie, kas tās izpilda.
IP pierakstīta