Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Ticība un zināšanas  (Lasīts 23292 reizes)

0 Iemītnieki un 2 Nereģistrētie lasa šo tēmu.

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 7555
Re: Ticība un zināšanas
« Atbilde #15 : Janvāris 24, 2017 »

Masik,

Nu jā, ticība balstās autoritātē, jo augstāka autoritāte, jo drošāka ticība. Es domāju, ka ticību rada nevis ticošais subjekts, bet ticības objekts.

Interesanti, bet Tu netici Dievam, lai gan dzīvo viņa pasaulē. Es neko daudz neticu Latvijai, bet tas man īpaši netraucē dzīvot Latvijā. Es neticu eiro, bet tas man netraucē lietot eiro. Tas liecina, ka kaut kādā mērā var dzīvot bez ticības, jautājums tikai "kā" un "cik ilgi".   
IP pierakstīta

Sunshineman

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1727
« Atbilde #16 : Janvāris 24, 2017 »

Ilārs
"Manā Bībelē ir sacīts, ka ticība ir nevis paļaušanās uz kaut ko bez pierādījumiem, bet tā ir cerības pamats, kas mudina pārliecināties par to, uz ko cilvēks cer."
kas tieši tev tā par bībeli?

ēbrejiem 11:1
Citāts
1 Jo ticība ir stipra paļaušanās uz to, kas cerams, pārliecība par neredzamām lietām.
pēc citāta vairak līdzinās tam ko teicu es, vai definīcijai ko devu iepriekš

"Un tāpat kā Tu piesauc iepriekšējo pieredzi, tāpat Bībele tūdaļ piesauc daudzu iepriekš dzīvojušo cilvēku pieredzi, kas ir pārliecinājušies par tā patiesumu, kam viņi teicējuši."

ēbrejiem 11:2
Citāts

2 Jo, tanī stāvēdami, tēvi saņēmuši liecību.
nosacīti, līdzigi.. labs piemērs tam esi tu pats un Staar teiksim. kapēč tik dažādas jums tās prognozes sanāk?

" es ticu, ka ar ķīmijas metodēm var kaut ko paveikt vai atrisināt. "
kapēc, par to var empīriski pārliecināties

"Bet vēl viens aspekts, kad Latviju dibināja un eiro ieviesa, iepriekšējās pieredzes taču nebija, bija tikai ticība. "
kur tu redzi ticību valsts dibināšānā vai cilvēku savstarpējos noreiķinos?
IP pierakstīta
"Not all drugs are good, all right? Some of them … are great" B.Hicks

masiks

« Atbilde #17 : Janvāris 24, 2017 »

Citāts
Es domāju, ka ticību rada nevis ticošais subjekts, bet ticības objekts.

Tā ir loģikas un spriedumu kļūda. Ticība ir ticošā subjekta "vēlmju domāšanas" rezultāts, nevis ticības objekta informatīvā vai fizikālā īpašība.

Latvijai un eiro tu nevis netici, bet šaubies par šo tev ZINĀMO objektu vienas vai vairākām vēlamajām īpašībām. Par eiro tev varētu būt šaubas viņa vērtības dēļ. Jo (papīra) naudas vērtība ir socialās vienošanās rezultāts. Tas ir, uzticības nav nevis papīriņam (kua esība tavā ķepā ir diezgan neapstrīdama un ar ticību nesaistīta lieta) uzticības nav sociālajam dīlam, kurš attiecas uz šo papīrīti.
Kaut kas līdzīgs attiecas arī uz tavu neticību Latvijai.
Un šeit iestājas veiklā retorika - tu neticību vienai no papīrīša īpašībai nedefinējot vispārini kā neticību šī papīrīša.... esībai? Un novienādo to ar tiešām neticībai pārdabiskas būtnes esībai, kopā ar visām šīs būtnes neesošajām un neiespējamajām īpašībām.
Tā ka jā - tu netici eiro īpašībām, bet to lieto, jo tev nav citas iespējas,  un nē  - es neticu Dievam, un neko no Dieva nelietoju, tieši tāpat kā tu neko no Dieva nelieto. Viss ko tu iedomājies lietojam no Dieva  -ir cilvēku izgudrojumi un cilvēku fantāzijas par Dievu.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #18 : Janvāris 24, 2017 »

Vareni! Vareni! Jūs mani ielīksmojat, ateistu kungi.

Te nu Tu, Masik, rupji kļūdies, jo patapinot ideju no Feierbaha, pieņem, ka ticība ir raksturīga cilvēka īpašība, viņa vēlmju projekcija. Bet lietas jau ir tieši otrādi - cilvēkam ir raksturīgi neticēt. Tikai tad, kad ticības objekts pārliecina cilvēku, tas sāk ticēt jeb uzticēties.

Un tieši tāpat ir ar Latviju un eiro. Tu pilnīgi jauc kategorijas, jo eiro ir nevis papīrītis un arī ne sociāla vienošanās, bet diezgan sarežģīta, pārsvarā elektroniska norēķinu sistēma, kuras lielākā daļa ir nevis reāla, Eiropas valstu monetārās sistēmas un Centrālās bankas garantēta valūta, bet kredītu veidota nauda. Man ticība vai neticība eiro tieši izriet no manas ticības vai neticības tam, cik ekonomiskajās teorijās pamatota un droša ir pati sistēma, un cik tās dalībnieki ir spējīgi atdot parādus. Citādi eiro nav eiro, bet papīrītis.

Nu un vēl izteiktāk tas ir ar Latviju. Tā ir pilnīgs cilvēku izgudrojums un fantāzija, kā Tu pats tēlaini saki, tomēr daudzi cilvēki tai tic. Es pat ietu soli tālāk un teiktu, ka lielākā tiesa no tā, ko kāds cilvēks zina, ir cilvēku izgudrojumi un fantāzijas. Realitāte ir tikai tas, kam mēs ticam.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #19 : Janvāris 24, 2017 »

Sunssuns,

"Ticība ir cerības pamatā, tā pārliecina par neredzamām lietām." (Jaunais latviešu Bībeles tulkojums). Nu tas ir aicinājums pārliecināties empīriski, tieši tāpat kā Tu saki par ķīmiju.

Mana un Staar Bībeles sapratne var atšķirties, tāpat kā Tavas un Ctulhu zināšanas par ķīmiju.

Nu un kā Tu domā, kas ir valsts un tās norēķinu sistēmas dibināšanas pamatā? Statistika un matemātiskas kalkulācijas? Varbūt fizikas eksperiments vai ķīmiska reakcija? Loģiski spriedumi?

IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 42031
  • Ateists
« Atbilde #20 : Janvāris 24, 2017 »

Ilārs

es domāju, ka tu un Staar bībeli saprot apmēram vienādi

``kas ir valsts un tās norēķinu sistēmas dibināšanas pamatā?``

cilvēku vajadzības, gan viens gan otrs ir sarunātass organizācijas formas.
IP pierakstīta

masiks

« Atbilde #21 : Janvāris 24, 2017 »

Citāts
Bet lietas jau ir tieši otrādi - cilvēkam ir raksturīgi neticēt.

Bioloģija, pedagoģija, antropoloģija saka ka tu vai nu pārāk daudz nesaproti no cilvēka psihes un tās attīstības. vai arī esi spiests amata pienākumu dēļ melot. Labticīgi pieņemu ka pārsvarā ir pirmais variants. Skaidrībai pateikšu - cilvēka ES, cilvēka apziņa sākas ar ticību vecākiem, vai tiem kas pilda vecāku lomu. Bērns no sākuma uztver vecāku teikto, pašus vecākus kā absolūtu un neapšaubāmu patiesību. Un tikai ar laiku empīriskā pieredze iemāca to, ka ne viss ko saka (arī vecāki) ir taisnība. Ka viss teiktais ir jāfiltrē, jāpārbauda un nav jāuztver kā burtiska patiesība. Proti - neticība ir tā kura tiek vēlāk IEMĀCĪTA, bet ticība ir tā, kura bioloģiski civlēkam dota lai būtu spējas sākt iemācīties, apgūt pirmās zināšanas, iemācīties domāt. Un tikai tad, uz domāšanas un pieredzes bāzes sākt jelko apšaubīt un neticēt.

Citāts
[size=0px]Tikai tad, kad ticības objekts pārliecina cilvēku, tas sāk ticēt jeb uzticēties. [/size]
Pilnīgi jebkam sākumā ir uzticības (ticības) kredīts. Tieši uz šī fenomena būvētas finansu piramīdas, ķēžu vēstules, massu hsistērijas. Arābu paruna to ideāli atspoguļo:"Tad kad tu pirmo reizi man TO pateici, es tev noticēju. Tad kad tu TO man atkārtoji otru reizi - es sāku šaubīties. Tad kad tu TO atkārtoji trešo reizi - es sapratu ka tie ir meli". Ideāla epistemoloģijas un psiholoģijas ķēdīte, kura sākas ar ticības kredītu, empīrisko pieredzi cilvēka uzvedībā un noslēdzas ar (objektīvu)  neticību, balstītu šajā empīriskajā pieredzē.
IP pierakstīta

masiks

« Atbilde #22 : Janvāris 24, 2017 »

bet diezgan sarežģīta, pārsvarā elektroniska norēķinu sistēma, kuras lielākā daļa ir nevis reāla, Eiropas valstu monetārās sistēmas un Centrālās bankas garantēta valūta, bet kredītu veidota nauda. Man ticība vai neticība eiro tieši izriet no manas ticības vai neticības tam, cik ekonomiskajās teorijās pamatota un droša ir pati sistēma, un cik tās dalībnieki ir spējīgi atdot parādus.(C)
[/size]
[/size]Bet tā jau arī ir tā vienošanās  -  tava ticība tam, ka norunātā naudas vērtība saglabājas un ka tu par 38 papagailīšiem saņemsi to, kas ir 38 papagailīšus vērts. Zimbabvē savulaik iedomājās ka vienkārši piedrukājot papīrīšus klāt  - palielināsies valsts un tautas bagātība.  Izrādījās ka ne. Naudas pavairošana nevis pavairoja bagātību, bet samazināja naudas vērtību. Jo (tjipa nerakstītā) vienošanās bija pārkāpta. Tika iepludināta nauda, bez materiālā seguma.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #23 : Janvāris 24, 2017 »

Ctulhu,

Tu runā kā maz bērns: lai nokārtotu vajadzības nav ne jādibina valsts, nedz jāievieš eiro. 
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #24 : Janvāris 24, 2017 »

Masik,

Ja Tu gadījumā lasi, kas šeit portālā tiek rakstīts, tad varbūt Tu ievēroji, ka es Tev pilnīgi piekritu, ka ticības pamatā ir autoritāte. Tad es Tev norādīju, ka ticību rada objekts, kam uzticas, kam Tu pilnīgi nepiekriti. Savukārt tagad Tu man klāsti to, ko es Tev iepriekš teicu, lai kliedētu manu nezināšanu. Paldies, draugs. It makes sense.

Bet nu labi, pieņemsim, ka mēs kaut kādā ačgārnā veidā, bet tomēr esam sapratušies. Tu saki, ka ticība ir bioloģiska cilvēka spēja, kura tam tiek dota. Te gan parādās jautājums - kas to dod? - bet nu labi, ja dod, tad dod, lai gan iepriekš Tu teici, ka nedod. Tālāk Tu saki, ka ticība ir brīnišķīga lieta, kas dāvā cilvēkam iespēju sākt mācīties, izglītoties utt. Bet tad dzīve pierāda, ka ticēt nevar. Tātad problēma ir nevis ticībā, bet autoritāšu neuzticamībā. Savukārt Dievs ir uzticams, viņš nekad nemelo, neviļ un viņš uzaicina to pārbaudīt.

Bet lietas ar ticību tomēr nav tik vienkāršas.

Jau pavisam mazs bērns pretojas saviem vecākiem, atsakās ēst, pieparsa to, ko viņam nedod, un to apliecina ar bļaušanu 300x dienā. Kad viņš izaugg lielāks, viņš labi zina, ka vecākiem ir taisnība, bet tomēr dara pretējo. Cilvēkā jau no mazām dienām ir dumpīgums un nevēlēšanās uzticēties, un tam nav nekāda sakara ar empīriku un prātu. Es ar prātu labi saprotu, ka ceļu policisti ir laba padarīšana, bet kad es tos ieraugu, es nemaz nejūtos priecīgs. Un tiklīdz ierraugu ceļa zīmi 30 km/st man gribās tūdaļ piespiest gāzes pedāli. Un tieši to pašu dara arī bērni, tiklīdz viņiem kaut ko aizliedz. Un tas viss par spīti pieredzei un saprātam.

Kas attiecas uz ticību Dievam, tad neviens cilvēks pēc savas dabas Dievam neuzticas vai labāk sacīt - viņš Dievam uzticas vismazāk. Jo lielāka autoritāte, jo lielāka tai pretestība. Esmu kristietis nu jau labu laiku, un mana pieredze liecina, ka Dievs mani nekad nav pievīlis un viņam vienīgajam es varu uzticēties droši. Tomēr es daudz labāk uzticos naudai, varai, savām spējām, draugu būšanai utt, lai gan šajās lietās man visu laiku nākas vilties. Pēc savas dabas un prāta es nepavisam negribu ticēt Dievam. Lai pamatotu savu neticību, es spēju atrast daudz labākus argumentus par jebkuriem šeit portālā un citur dzirdētiem ateistu argumentiem. Tomēr neraugoties uz to, es ticu Dievam, bet neticu nekam citam, sevi ieskaitot. Un šī ticība dāvā man tieši to, ko Tu minēji - spēju mācīties, spriest, domāt un saprast, tas ir, funkcionēt tā, kā cilvēkam vajadzētu. Ticība ir konstruktīvais elements manī. Savukārt šaubas un neticība ir destruktīvas, bet tās ir dominējošas cilvēkā jau kopš pašas dzimšanas. 
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #25 : Janvāris 24, 2017 »

Ilārs

//un mana pieredze liecina, ka Dievs mani nekad nav pievīlis un viņam vienīgajam es varu uzticēties droši. //

nekad nav pievīlis - jo viņa nav. Viss pareizi . Tas kas nav, nevar pievilt :)
IP pierakstīta

Sunshineman

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1727
« Atbilde #26 : Janvāris 25, 2017 »

"Jaunais latviešu Bībeles tulkojums"
līdzinās jaunajam latviešu sacerējumam, cerams, ka saturīgi morālāks kā bībele.

"Nu tas ir aicinājums pārliecināties empīriski, tieši tāpat kā Tu saki par ķīmiju. "
kāds tam sakars? kāda būtu veicamā pārbaude?

"Mana un Staar Bībeles sapratne var atšķirties, tāpat kā Tavas un Ctulhu zināšanas par ķīmiju."
ķīmijas zināšanas ir pamatojamas un demonstrējamas un katrs no mums mainīs savu veidokli, ja tam ir pamatojums. kāds tam būtu sakars ar tavu un Staar nelokāmajiem iedomu draugiem?

"Nu un kā Tu domā, kas ir valsts un tās norēķinu sistēmas dibināšanas pamatā?"
recepte ir komplicēta, pamatā ir daudz kā, bet nekādi tajā nav cerību vai ticību.
IP pierakstīta
"Not all drugs are good, all right? Some of them … are great" B.Hicks

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #27 : Janvāris 25, 2017 »

Sunssuns,

Jaunais tulkojums dažās vietās ir precīzāks.

Pārbaude vienkārša: jāpiedzimst no jauna.

Nu tāpat pamatojama un demonstrējama ir Bībeles izpratne.

Nu izklāsti savu komplicēto recepti, redzēsim kas tur ir un kas nav.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #28 : Janvāris 25, 2017 »

Ctulhu,

Nu bet ateisms jau nav nekas, tomēr krāpj visu laiku un visus.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #29 : Janvāris 25, 2017 »

Ilārs

ateisms vienkārši ir intelektuāls godīgums.
IP pierakstīta