Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Ticība un zināšanas  (Lasīts 23265 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 7555
Ticība un zināšanas
« : Janvāris 21, 2017 »

Starp ticību un zināšanām pastāv radikāla atšķirība, bet ne vienmēr tas tiek ņemts vērā. Ticība un tās īpašais raksturs nav svešs arī sekulāros jautājumos, piemēram, mēs sakām - es ticu Latvijai, kas ir pavisam kas cits, nekā - es kaut ko zinu par Latviju. Varbūt varam pamēģināt noformulēt - kas ir ticība un kas zināšanas, kas tām raksturīgs.   
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 42031
  • Ateists
Re: Ticība un zināšanas
« Atbilde #1 : Janvāris 23, 2017 »

angliski ir precīzāk

belief - lēmumu pieņemšana balstoties uz nepietiekamiem datiem - praksē var sanākt

faith - lēmumu pieņemšana, ignorējot datus  - domāšanas kļūda.

IP pierakstīta

Aste Risks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 4453
« Atbilde #2 : Janvāris 23, 2017 »

Ticība ir vairāk emocionāla būšana, zināšanas - eksakta
IP pierakstīta

Sunshineman

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1727
« Atbilde #3 : Janvāris 23, 2017 »

ticība ir tas ar ko aizbāž caurumu zināšanās, kad atzīt ignoranci nav pa spēkam.
IP pierakstīta
"Not all drugs are good, all right? Some of them … are great" B.Hicks

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #4 : Janvāris 23, 2017 »

Nu tā nu nebūs viss. Kaut vai minētajā piemērā, ja es saku: es ticu Latvijai, kāds caurums tiek aizbāzts? Vai, piemēram, es ticu eiro! Vai var pat sacīt, ka es ticu ķīmijai. Tas nozīmē, ka man ir zināmas zināšanas par kaut ko, bet es sagaidu vēl ko citu un ceru, ka tas īstenosies. Ctulhu, kad Tu beidzot ķersies pie angļu valodas mācīšanās?  Patrenējies te:

faith 1 complete trust or confidence in someone or something: this restores one’s faith in politicians; 2 strong belief in the doctrines of a religion, based on spiritual conviction rather than proof: bereaved people who have shown supreme faith, a particular religion: the Christian faith, a strongly held belief: men with strong political faiths
It’s important to point out that faith doesn’t necessarily have to involve religion – as indicated by the first definition here – and can just indicate a close affiliation or trust in someone, some organisation, or some movement, such as a parent, a political party, or even a football team.

Knowledge question associated with faith include: To what extent should non-religious beliefs (such as atheism and humanism) be termed ‘faiths’? Does faith provide us with true knowledge? Can you understand religious belief systems without faith? Is doubt a part of faith? http://www.theoryofknowledge.net/ways-of-knowing/faith/

IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #5 : Janvāris 23, 2017 »

Ilārs

``es ticu latvijai`` / ``es ticu eiro`` ir prognozes.

``es ticu ķīmijai`` nav korekta frāze, ķīmiju var zināt.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #6 : Janvāris 24, 2017 »

Tās nav prognozes, bet uzticēšanās, veltīšanās, paļāvība utt.

Es ticu ķīmijai nozīmē nevis zināšanas, bet tā ir ticība, ka ķīmija spēs atrisināt kādas problēmas, kaut ko uzlabot, kur pretējais būtu sagandēt un piesārņot. Abas šīs opcijas ir iespējamas.   
IP pierakstīta

Sunshineman

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #7 : Janvāris 24, 2017 »

Ilārs

Ticība ir pārliecība par kā patiesumu, atbilstību īstenībai, arī pārliecība par kā vērtību, nozīmi bez pierādījumiem, pārbaudes; paļaušanās.

"Tās nav prognozes, bet uzticēšanās, veltīšanās, paļāvība utt."
mums ir pārliecība par valsti vai valūtu balstoties uz mūsu pieredzi, to stavokļu un atkarību sapratni un tas padara to par prognozi, kas tev dod iespēju vairāk vai mazāk prognozēt.

"Es ticu ķīmijai nozīmē nevis zināšanas..."
ķīmija nav būtne, lai tu varētu šādi pagriezt jautājumu. tu vari ticēt, ka ķīmiķi lietos savas ķīmijas zināšānas tā vai savādāk, bet ne ticēt ķīmijai.
zinātnes disciplīnām/ modeļiem netic, tos formulē/saprot un testē

IP pierakstīta

Jona

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1970
« Atbilde #8 : Janvāris 24, 2017 »

Ilārs
Citāts
Starp ticību un zināšanām pastāv radikāla atšķirība... Ticība un tās īpašais raksturs...
drīzāk ir atšķirība līmeņos , bet citādi - gan vienu gan otru (gan ticību, gan būtiskus zinatniskus atklājumus) mēs SAŅEMAM nevis izštukojam.
bet tā kā no abām absolūti primāra ir garīgā sfēra, tad - šeit ir Dieva tiešā runa, pravieši, mūsu katra sirdsapziņa galu galā, tātad viss lai pašu svarīgako mēs saņemtu jebkurā gadījumā pie jebkādiem apstākļiem.
ar zināšanām/zinātni (lai gan atklājumi tāpat nokrīt kā seram Īzakam ābols uz galvas) tik strikti nav, atklājumus nepavada īpašas zīmes, piekodinājumi izplatīt tālāk, resp., tikai jau apkalpojošā  nozare, darbarīki - kapļi un lāpstas.
tātad it kā paradokss, bet klints pamati ir tieši ticības lietām. :)  neviens pats gara auglis (kas obligāti iegūstami dzīves laikā) nav atkarīgs no zinatnes attistības pakapes dotajā laikposmā, Noasa laika grēciniekus slīcinaja vismazāk jau tapēc ka viniem ,redz, nebij pieejami kolaideri un habli.

IP pierakstīta

Jona

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #9 : Janvāris 24, 2017 »

ja nu kur ir radikāla atšķirība, tad starp darboņiem abas jomās. samozvanci ir abās, bet ja reliģijā viltuspraviešus atkost nav grūti (ja vien pa īstam grib)tad zinātnes jomā kļūdas ir bijušas praktiski visiem zinamajiem einšteiniem. tas laikam, lai mums nebūtu garlaicīgi :D
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #10 : Janvāris 24, 2017 »

Jona

zinātnē vispār netiek ticēts. lietas pārbauda un atrod kļūdas.

savukārt kā var pierādīt, ka piemēram Kristus nav viltuspravietis reliģisku mācību ietvaros? Nu piemēram hasīdi saka, ka ir viltuspravietis. Daudzi kristieši savukārt saka, ka Muhameds ir viltuspravietos. Es saku, ka abi. Gan jau ka ir arī tādi virzieni, kuriem šie abi skaitās īsti. Kam taisnība?
IP pierakstīta

Sunshineman

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #11 : Janvāris 24, 2017 »

"Gan jau ka ir arī tādi virzieni, kuriem šie abi skaitās īsti."
bahaisti
IP pierakstīta

Jona

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #12 : Janvāris 24, 2017 »

Ctulhu
Citāts
zinātnē vispār netiek ticēts. lietas pārbauda un atrod kļūdas.
kā tad netiek, cik garšīgi pat lielais Galileo savlaik smēja par to, ka paisumus/bēgumus izraisa Mēness , Kelvins iesākumā līdzīgi izsmēja rtg starus kā "tīro mistiku" - ticība, tīra ticība, mīļum :D
Citāts
kā var pierādīt, ka piemēram Kristus nav viltuspravietis...
jau teicu - garīgajā jomā viss ir pierādāms perfekti, ja tikai to dara. ja neesi ikurāt ietrāpījis Jēzus zemes dzīves laikā, seko vesela rinda Viņa praviešu (kas ne tikai ir pārbaudāmi, bet kas ir obligāti pārbaudāmi!).
IP pierakstīta

masiks

« Atbilde #13 : Janvāris 24, 2017 »

Citāts
Es ticu ķīmijai nozīmē nevis zināšanas, bet tā ir ticība, ka ķīmija spēs atrisināt kādas problēmas, kaut ko uzlabot, kur pretējais būtu sagandēt un piesārņot. Abas šīs opcijas ir iespējamas.   

un kad vārda "ķīmija" vietā ieliksi "Dievs", tad pēķši šī visnotaļ  jēzīgā definīcija vāram "ticība", tiks nomainīta ar kategoriskiem un vienpusīgiem absolūtiem. Pie kam autmātiski, zemapziņas līmenī.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #14 : Janvāris 24, 2017 »

Sunssuns,

Manā Bībelē ir sacīts, ka ticība ir nevis paļaušanās uz kaut ko bez pierādījumiem, bet tā ir cerības pamats, kas mudina pārliecināties par to, uz ko cilvēks cer.  Un tāpat kā Tu piesauc iepriekšējo pieredzi, tāpat Bībele tūdaļ piesauc daudzu iepriekš dzīvojušo cilvēku pieredzi, kas ir pārliecinājušies par tā patiesumu, kam viņi teicējuši.

Es ticu ķīmijai, ir idioma, kuras nozīme ir - es ticu, ka ar ķīmijas metodēm var kaut ko paveikt vai atrisināt.

Bet vēl viens aspekts, kad Latviju dibināja un eiro ieviesa, iepriekšējās pieredzes taču nebija, bija tikai ticība. 
IP pierakstīta