Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Brīvais tirgus, pieprasījumi un piedāvājumi  (Lasīts 11147 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 14581
  • nakriškānis

Noetic Jun
tu taču tagad nebūsi aizskarts savās reliģiskajās jūtās? pat ne drusciņ?
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

mindbound

Pirmkārt, man nav nekādu reliģisko jūtu, otrkārt, es tiešām nespēju saskatīt, kāds pēcstaļiniskajām reformām ir sakars ar transhumānismu, kura teorijas pamati sāka rasties gadus trīsdesmit vēlāk.
IP pierakstīta

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 14581
  • nakriškānis

Noetic Jun
tad par ko tāds satraukums viena jēdziena dēļ? Dabā, kaut kā novērots, ka jauni jēdzieni, atziņas un pat atklājumi nenotiek tukšā vietā, vienas nakts laikā. parasti pirms tam ir ilgs aptuvenas pietuvināšanās process.
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

mindbound

Kuram šajā gadījumā nav nekādas vēsturiskas saistības ar poststaļinisko PSRS.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 41632
  • Ateists

Masiks

Vot es seezju un domaaju - kaadu texta generatoru Tapa izmanto? Diezgan labs texta generators, gramatiku ieveero, teikumus maak veidot.
IP pierakstīta

X

Vot es seezju un domaaju - kaadu texta generatoru Tapa izmanto? Diezgan labs texta generators, gramatiku ieveero, teikumus maak veidot.
Gan jau viņam ir vecais labais padomju Latvijas ražojums, kur tavs lētais ķīnīzeru gan reāli sako!
« Pēdējā izmaiņa: Maijs 03, 2012 Ctulhu »
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 7831
  • sirdī vēsturnieks

Citāts
Tieši PSRS ražošana netika plānota ar mērķi gūt peļņu, par to jau es visu laiku te burkšķu. PSRS bij kaut kādas komisijas kas noteica ko cilvēkiem vajag.
Tieši tā - PSRS ne vien ražošana, bet ekonomika vispār tika būvēta nolūkā apmierināt sabiedrības vajadzības (kas reizēm ir klajā pretrunā ar brīvā tirgus principiem). Tie faktiski ir 2 grāvji - kur vienā pusē ir PSRS tipa komandekonomika, kas mēģina saimniekot, apmierinot sabiedrības vajadzības un neņemot vērā tādu lietu kā rentabilitāte, bet otrā - neregulēts brīvais tirgus, kur VISS ir pakārtots naudas pelnīšanai.

Patiesība droši vien ir kaut kur pa vidu - gan rūpējoties par to, lai tiktu apmierinātas sabiedrības vajadzības, gan pieskatot, ka visur, kur vien tas ir iespējams, tas būtu saimnieciski tālredzīgi un ekonomiski.
IP pierakstīta
Izveido pats savu hokeja komandu:

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 41632
  • Ateists

9K116

Savukaart strateegiskajaas nozarees jau tajos pasjos ASV arii ir komandekonomika. Nu teiksim, pentagons pasuuta izstraadaajumu Boingam un Rokvellam, ( PSRSaa teiksim Jangelim un Lavockinam), firmas izstraadaa, kurai labaaks, taa arii razjo. Tik, cik pentagons pasuutiijis. OK, PSRSaa vinjiem nevienam nebija jatskaitaas, cik tas maxaaja, bet baidos, ka ASV taa tskaitiisjanaas arii bij/ ir stipri formaala.
IP pierakstīta

Aste Risks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 4452

Brīvais tirgus = ja pēc kādas preces ir pieprasījums, tad tirgū rodas piedāvājums.
Ideālu brīvo tirgu definē biku savādāk:
pārdevēju skaits tiecas uz bezgalību
līdz ar ko katrs pārdevējs saņem tikai normālpeļņu, kura ir tieši tik liela lai jams nebankrotētu.
Ja kāds paaugstina cenu par 1 kapeiku , viņš bankrotē, jo nevar pārdot.
Ja kāds pazemina cenu par 1 kapeiku, viņš arī bankrotē, jo nevar nosegt izmaksas.
Citāts
Kā jūs domājat, cik daudzas no visām precēm ir tiešām nepieciešamas, bet cik daudzas cilvēki pērk tāpēc, ka viņiem ir labi iestāstīts, ka viņiem tāda prece ir vajadzīga?
Protams neviens tirgotājs nevēlas atrasties absolūtā brīvā tirgus apstākļos augšminiēto iemeslu dēļ, tāpēc tiek izdomāti visādi triki lai kļūtu "īpašs" un samazinātos konkurentu skaits attiecīgajā segmentā.
Valstij jādara viss lai tirgus būtu pēc iespējas tuvāks brīvajam.
« Pēdējā izmaiņa: Maijs 03, 2012 Asterisks »
IP pierakstīta

Kukainis

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 167
  • who is John Galt ?

Protams neviens tirgotājs nevēlas atrasties absolūtā brīvā tirgus apstākļos augšminiēto iemeslu dēļ, tāpēc tiek izdomāti visādi triki lai kļūtu "īpašs" un samazinātos konkurentu skaits attiecīgajā segmentā.
Precīzi! Un ja kāds tirgotājs sadomā justies īpaši, valsts ir pirmais un arī vienīgais spēles dalībnieks pie kā viņš ies lai šo savu nodomu īstenotu...
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • sirdī vēsturnieks

Citāts
Ideālu brīvo tirgu definē biku savādāk:
pārdevēju skaits tiecas uz bezgalību
līdz ar ko katrs pārdevējs saņem tikai normālpeļņu, kura ir tieši tik liela lai jams nebankrotētu.
Kā zināms, ideālas sistēmas dabā nepastāv...
Citāts
Valstij jādara viss lai tirgus būtu pēc iespējas tuvāks brīvajam.
...un sekas, vismaz Latvijā, ir uz sejas - ja lauku vide nav rentabla biznesam, tā vienkārši izmirst... :D

Ir jomas, kurās brīvais tirgus nerullē, jo būs preces & pakalpojumi, kuras var cilvēkam būt vitāli svarīgas, bet kuras viņš nevar atļauties (pamatā izglītība & veselības aizsardzība). Pakļaujot tās brīvajam tirgum, mēs eventuāli nonāksim pie rezultāta, kur šīs lietas būs bagāto privilēģija, jo mazāk turīgie vienkārši nevarēs tās atļauties. Vai tas būs pareizi?
Citāts
Un ja kāds tirgotājs sadomā justies īpaši, valsts ir pirmais un arī vienīgais spēles dalībnieks pie kā viņš ies lai šo savu nodomu īstenotu...
Ne obligāti. Viņš var arī izdomāt veiksmīgāko mārketinga kampaņu, aizņemt labākās tirdzniecības vietas (tās, gar kurām ikdienā pulcējas cilvēki, nevis kaktu, kur dzīvo tikai mazturīgi vietējie un kur nebūs sevišķi daudz potenciālo klientu).

Valsts te var tikt iesaistīta tikai tad, ja ir runa par valsts pasūtījumu, par preci vai pakalpojumu, ko šis uzņēmējs pārdod valstij.
IP pierakstīta

Kukainis

• Atslēdzies Atslēdzies
  • who is John Galt ?

Ir jomas, kurās brīvais tirgus nerullē, jo būs preces & pakalpojumi, kuras var cilvēkam būt vitāli svarīgas, bet kuras viņš nevar atļauties (pamatā izglītība & veselības aizsardzība). Pakļaujot tās brīvajam tirgum, mēs eventuāli nonāksim pie rezultāta, kur šīs lietas būs bagāto privilēģija, jo mazāk turīgie vienkārši nevarēs tās atļauties. Vai tas būs pareizi?
lūdzu mini kādu piemēru kur brīvais tirgus (bez uzspiesta valsts monopola) cenu nevis samazina bet tieši pretēji, sadārdzina...
Ne obligāti. Viņš var arī izdomāt veiksmīgāko mārketinga kampaņu, aizņemt labākās tirdzniecības vietas (tās, gar kurām ikdienā pulcējas cilvēki, nevis kaktu, kur dzīvo tikai mazturīgi vietējie un kur nebūs sevišķi daudz potenciālo klientu).
Bet viss tas ko minēji taču ir labs un pat vēlams scenārijs :) Mēs gribam gudrāku uzņēmēju kas izsitīsies brīvajā tirgū savu pārāko zināšanu dēļ. Patērētājs no tā tikai iegūs...
Valsts te var tikt iesaistīta tikai tad, ja ir runa par valsts pasūtījumu, par preci vai pakalpojumu, ko šis uzņēmējs pārdod valstij.
Ne tikai. Bet jā, valsts pasūtījums ir ļoti nozīmīgs brīvā tirgus kropļojums, kur pieprasījumu pēc pakalpojuma vai preces rada nevis patērētājs konkurences apstākļos, bet tas cik labi pārdevējs pazīst lēmumu pieņēmēju attiecīgajā valsts institūcijā. Un kaut kāds IUB's ir tikai šarāde, kārtējais zobrats spēles mehānismā, kuru viltīgi un izveicīgi krāpnieki apiet ar līkumu.
Nu un protams regulācijas un tarifi. Ja man kā uzņēmējam nepatīk konkurence, tad es eju lobēt valsts labā strādājošus ierēdņus lai tie izmanto savu likumdošanas varu un piemēram aizliedz ievest kaut kādus produktus valsts terotorijā pamatojoties tur uz kaut kādām no pirksta izzīstām pretenzijām. Ja es nespēju konkurēt ar kaimiņvalsts produkciju, es eju pie valdības un panāku lai tā uzliek papildus tarifus šiem kaimiņvalstu produktiem, jo redz tas apdraud valsts iekšējo tautsaimniecību. Redz tas nav patriotiski ja patērētājs tērē savu naudu par produktu kas tam patīk labāk vai ir vienkārši lētāks, labāk piespiedīsim viņu ar spēku pirkt to ko ražojam mēs paši.
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • sirdī vēsturnieks

Citāts
lūdzu mini kādu piemēru kur brīvais tirgus (bez uzspiesta valsts monopola) cenu nevis samazina bet tieši pretēji, sadārdzina...
Aber lūdzu!
1. Brīvajā tirgū preces vai pakalpojuma cenā iekļaujas arī mārketinga izdevumi - par izdevumiem, kas radušies, reklamējot attiecīgo produktu, eventuāli samaksā pircējs...
2. Situācijā, kad strādāt spējigo ir vairāk, nekā darbavietu, darba devējs var atļauties samazināt algas. Ok, tas nepaaugstina cenu tieši, taču potenciālā pircēja pirktspēju samazina gan.
3. Tā gan nav tieša atbilde uz Tavu jautājumu, taču Tu pats viņu pavērsi offtopā :) T.i., `cenas paaugstināšana` izglītībā vai medicīnā te principā nav pat apskatāma, jo šo pakalpojumu pašizmaksa bieži vien ir tāda, ka ne visi cilvēki to var atļauties.
Citāts
Ja es nespēju konkurēt ar kaimiņvalsts produkciju, es eju pie valdības un panāku lai tā uzliek papildus tarifus šiem kaimiņvalstu produktiem, jo redz tas apdraud valsts iekšējo tautsaimniecību. Redz tas nav patriotiski ja patērētājs tērē savu naudu par produktu kas tam patīk labāk vai ir vienkārši lētāks, labāk piespiedīsim viņu ar spēku pirkt to ko ražojam mēs paši.
Alternatīva Latvijas gadījumā ir izmiruši lauki. Ono nam nado? ©
IP pierakstīta

Kukainis

• Atslēdzies Atslēdzies
  • who is John Galt ?

Aber lūdzu!
1. Brīvajā tirgū preces vai pakalpojuma cenā iekļaujas arī mārketinga izdevumi - par izdevumiem, kas radušies, reklamējot attiecīgo produktu, eventuāli samaksā pircējs...
2. Situācijā, kad strādāt spējigo ir vairāk, nekā darbavietu, darba devējs var atļauties samazināt algas. Ok, tas nepaaugstina cenu tieši, taču potenciālā pircēja pirktspēju samazina gan.
3. Tā gan nav tieša atbilde uz Tavu jautājumu, taču Tu pats viņu pavērsi offtopā :) T.i., `cenas paaugstināšana` izglītībā vai medicīnā te principā nav pat apskatāma, jo šo pakalpojumu pašizmaksa bieži vien ir tāda, ka ne visi cilvēki to var atļauties.
1. Tā nav tava darīšana kas sastāda pārdevēja preces cenu, tu to iegādājies neviena nespiests, brīvprātīgi, ja nepatīk ka cenā ir reklāmas izmaksas, nepērc. Un jautājums jau pirmkārt bij par preces sadārdzinājumu salīdzinot ar cita pārdevēja ekvivalentām precēm brīvā tirgus apstākļos. Kad 2 vai vairāki preces vai pakalpojuma pārdevēji aprēķinās preces/pakalpojuma pašizmaksu, pieskaitīs summu kas nepieciešama lai apmaksātu darbiniekiem algas, telpu īri u.t.t. tad tā atlikusī peļnas daļa ko viņi gribēs nopelnīt, tā arī būs tā daļa par ko viņi cīnisies savā starpā. Un ja patērētāji tirgū pirks tā pārdevēja preci, kas piedāvā to vislētāk no visiem, tas sūtīs signālus šiem pašiem pārdevējiem ka pircējs grib ar vien lētāku preci, tāpēc viņi meklēs veidus kā preces/pakalpojuma cenu samazināt vēl vairāk.
2. Bezdarba situācija valstī nav brīvā tirgus nopelns, pie tā vistiešākajā veidā ir vainojama valsts, kas burtiski nosmacē uzņēmēju ar nodokļiem. Ja valsts nepieprasītu no uzņēmēja daļu peļnas, tici man, jau nākamajā dienā neviens cilvēks nebūtu bez darba...
3. Mēs runājam par brīvo tirgu, tāpēc medicīnas un izglītības nozares pieminēšana ir bezjēdzīga. Nevar izkropļot tirgu ar valsti un tad bēdāties kāpēc brīvais tirgus vairs nestrādā.
Alternatīva Latvijas gadījumā ir izmiruši lauki. Ono nam nado?
Kāds man sakars ar izmirušiem laukiem ? Es neraudāšu ja bankrotēs kāds džinsu veikals rīgas centrā jo nespēj ar savu uzņēmējdarbību nopelnīt pietiekoši daudz lai nebankrotētu, kāpēc lai es raudātu par kaut kādiem lauciniekiem kas nav konkurētspējīgi brīvajā tirgū? Tu taču saproti ka ja valsts šādam zemniekam piešķir subsīdijas tad tas ir pateicoties tikai tam ka valsts šo naudu ir atņēmusi kādam citam... Tas ka citas valstis piešķir subsīdijas (piedevām lielākas kā Latvijas zemniekiem) saviem zemniekiem nav nekāds attaisnojums pašai rīcībai kā tādai. Tik pat labi var teikt ka 10 cilvēku nošaušana ir attaisnojama tādēļ ka kaimiņvalsts dara to pašu. Makes no sense.
Un ne jau lauki izmirst, izmirst mazi viensētu kartošku audzētāji. To sauc par urbanizāciju. Cilvēki balso ar kājām, ja laukos nopelnīt iztiku nevar, viņi pārceļās uz ekonomiski aktīvākiem reģioniem.
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • sirdī vēsturnieks

Citāts
Tā nav tava darīšana kas sastāda pārdevēja preces cenu, tu to iegādājies neviena nespiests, brīvprātīgi, ja nepatīk ka cenā ir reklāmas izmaksas, nepērc.
Kāpēc nav mana darīšana? Ja es maksāju naudu, man interesē, par KO es maksāju. Ja šajā samaksā ietilpst ari papīra spams (nelietderīga resursu izniekošana, ja kas), ar ko diendienā tiek piegānīta mana pastkastīte, man ir zināmas pretenzijas pret to.
Citāts
Bezdarba situācija valstī nav brīvā tirgus nopelns, pie tā vistiešākajā veidā ir vainojama valsts, kas burtiski nosmacē uzņēmēju ar nodokļiem. Ja valsts nepieprasītu no uzņēmēja daļu peļnas, tici man, jau nākamajā dienā neviens cilvēks nebūtu bez darba...
Odnako, nevar valsts bez nodokļiem. Jeb Tu tagad sāksi piedāvāt iztikt bez policijas, ugunsdzēsējiem, bibliotēkām un visām citām valsts funkcijām? Vai arī piedāvāsi tās privatizēt? :D
Citāts
Mēs runājam par brīvo tirgu, tāpēc medicīnas un izglītības nozares pieminēšana ir bezjēdzīga. Nevar izkropļot tirgu ar valsti un tad bēdāties kāpēc brīvais tirgus vairs nestrādā.
LOL. Varētu padomāt, ka brīvais tirgus ir kāda megavērtība, ap kuru būtu jāgriežas visai pasaulei? :D
Citāts
Kāds man sakars ar izmirušiem laukiem ? Es neraudāšu ja bankrotēs kāds džinsu veikals rīgas centrā jo nespēj ar savu uzņēmējdarbību nopelnīt pietiekoši daudz lai nebankrotētu, kāpēc lai es raudātu par kaut kādiem lauciniekiem kas nav konkurētspējīgi brīvajā tirgū?
Elementāri. Ja mēs ignorēsim savus pārtikas ražotājus, tad agrāk vai vēlāk iestāsies moments, kad mēs pārtiku praktiski importēsim. Kas nozīmēs to, ka mūsu nauda, ko mēs maksāsim par šo importa paiku, aizplūdīs no mūsu teritorijas prom. Rezultāts - vēl straujāks ekonomikas krahs, nabadzība un cilvēku bēgšana.

Kāpēc Tev to vajag - tāpēc, ka aizbēgs arī Tavi klienti, nebūs vairs kas pērk Tavu produkciju, un Tu pats bankrotēsi :D
IP pierakstīta