Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Brīvā griba kristietībā  (Lasīts 17357 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

Jona

• Pieslēdzies Pieslēdzies
  • Ieraksti: 2038
Re: Brīvā griba kristietībā
« Atbilde #15 : Janvāris 31, 2015 »

Ctulhu... :) neprasi no mana pīšļa  atbildību par Plānu, es tāpat daudz kur burkšķu pretī ;/
šķīstīties jau nenozīmē mūžīgi ellē, bet patīkami tas nebūs, saprotams. galvenais, kas interesē Viņu, ir mūsu īstā "es" (tb  gara) izaugsme, bet miesas ciešanas... nu tas tā...  piederas pie lietas, Viņaprāt.
(šodien mans off, paturpināšu pirmdien droši vien)
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 8253
« Atbilde #16 : Februāris 01, 2015 »

Gnidrologs, ``nav ne labs ne ļauns bet tomēr ir labs`` ir vnk domāšanas kļūda.
Tur nekā tāda nav. Fix ur brian.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 42092
  • Ateists
« Atbilde #17 : Februāris 01, 2015 »

Kā nav?

``viņš nav ne labs ne ļauns. Bet tomēr viņš ir absolūti labs..``

jeb citāts aplams?
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #18 : Februāris 01, 2015 »

Lol, tas teksts nav latviski.
IP pierakstīta

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 13
« Atbilde #19 : Februāris 01, 2015 »

Jā, citātu iztulkoju latviski. Te ir oriģināls:
"..the Absolute is beyond good and evil, but in another sense It is the very essence of goodness, which is to say that It is the Good as such.."Un ja mēs to uzrakstām šādi: "..the Absolute is beyond good and evil, but in another sense It is the very essence of evil, which is to say that It is the Evil as such..", tad tas strādā tikpat labi. Bet atkal - šī tēma nav par to.
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #20 : Februāris 01, 2015 »

Konteksts, vecīt. Laikam iedziļināšanās tēmā nav mūsdienu cilvēku stiprā puse. Savādi, ka tu nāc uz forumu meklēt atbildi mūžsenajam jautājumam par brīvo ribu, bet tajā pašā laikā jau esi iepriekš pozicionējis sevi ar līdz mielēm nodrāztiem Drokinsa līmeņa ''argumentiem''. Nē, brīvā griba nav pretrunā ar predestināciju un tieši to attiecīgais teksts paskaidro. Visi tie ''bet ja jau Dievs ir visvarens, tad kāpēc radīja ļaunumu'' jautājumiem ir atbildes dažādos avotos, bet ateistiem parasti tās nemaz neinteresē.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #21 : Februāris 01, 2015 »

Gnidrologs, drīzāk es teiktu - tie jautājumi ir atbildēti no ateistiem un uz šīm atbildēm ateisms lielā mērā pamatojas. Atbildēti ir da kaut vai tepat forumā un daudz skaidrāk nekā ``spohia perennis`` un tml avotu miglainie koānveidīgie izteikumi, kurus katrs var interpretēt savādāk.
IP pierakstīta

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 13
« Atbilde #22 : Februāris 01, 2015 »

Es jau saprotu, ka, lai izvairītos no atbildes, jums katrs elementārs arguments ir jāpārveido par prātu pisošu labirintu, bet mana pozīcija joprojām ir ļoti vienkārša. Lai ir "Drokinsa" līmenī. Neko dziļāku man arī nevajag.

Dievs redz katras radības dzīves ceļu pirms tās radīšanas? Redz.
Vai viņš sūta šo radību uz elli, ja tās ceļš smagi pārkāpj viņa likumus? Protams.
Kurš te veica izvēli?

Vai liekot Zinību koku Ēdenes dārzā dievs zināja, ka Ādams un Ieva no tā ēdīs? Zināja.
Vai viņš varēja šo koku nemaz nelikt, vai pārlikt neaizsniedzamā vietā, vai iedot Ievai un Ādamam lielāku gribasspēku? Varēja. Bet, lieki piebilst, to nedarīja.
Atkal - kurš te veica izvēli?

Predestinācija = brīvās gribas neesamība. Vien tādēļ, ka radība nevar no šīs predestinācijas novirzīties. Viņa var stāvēt uz krustojuma un domāt: "vai, cik daudz ceļu, pa kuriem iet. Iešu, ka pa labi." *Pēc plāna. Viņai var saniezēties dibens un viņa izdomā "Nekasīšu tagad, bet pakasīšu pēc 2 min." *Pēc plāna. Pārliecība, ka izvēli dara tieši viņa, nav nekas vairāk par ilūziju. Un te, manuprāt, var daudz izplesties par to, kādēļ tā ir ilūzija. Un vai tiešām tā ir tikai ilūzija.
Piemēram:
  • Vai tiešām cilvēks ģenerē domas pats, vai tomēr tās pašas uzpeld cilvēka apziņā?
  • Vai tiešām cilvēks izvēli "aiziet pa labi" izdara pats, vai tomēr viņš seko impulsam, kas arī - tikai uzpeldēja apziņā?
Par tekstu: Neredzēju tajā tekstā neko tādu, kas pat tuvumā līdzinājās atbildei. Bet, lai ir, tev par prieku pārlasīšu vēlreiz.
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #23 : Februāris 01, 2015 »

Gnidrologs, drīzāk es teiktu - tie jautājumi ir atbildēti no ateistiem
Proti?
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #24 : Februāris 01, 2015 »

Gnidrologs

parciāli pat te miglā. Ezis tur vienu brīdi centās arī sistematizēt. Kristietības FUAQ vai tml, pameklē pie reliģijas vai ateisma.
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #25 : Februāris 01, 2015 »

Lai ir "Drokinsa" līmenī. Neko dziļāku man arī nevajag.
Tad pieturies pie materiālisma postulētā, ka brīvās gribas nav un viss, ko mēs darām ir hard determinisma nosprausta taka, ar visu no tā izrietošo.
Citāts
Par tekstu: Neredzēju tajā tekstā neko tādu, kas pat tuvumā līdzinājās atbildei. Bet, lai ir, tev par prieku pārlasīšu vēlreiz.
Varbūt tur nav gluži precīzi atbilde OPam, bet tam ir liela saistība ar šo priekšmetu. As in ''kāpēc Dievs ļauj saviem radījumiem darīt sliktas lietas'' un ''ja jau viņš visu zina iepriekš, tad kur brīvība?''.
+ tas, ka inteliģence kā tāda, ja mēs pieņemam, ka tā ir reāla, nav atraujam no gribas. Bez gribas nepastāv nedz inteliģence nedz morāle.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #26 : Februāris 01, 2015 »

Gnidrologs, varbūt ``griba`` vietā ir precīzāk teikt ``plāns`` jeb ``mērķu - vērtību sistēma``.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #27 : Februāris 01, 2015 »

Also, jā nu Šuons ir uzbūvējis virkni spriedumu uz šī jēdziena `brīvā griba``, viņu neatpakojot. Smuki izskatās, protams....
IP pierakstīta

Papucs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 16365
  • aristokrāts zinātnieks
« Atbilde #28 : Februāris 01, 2015 »

Es tomēr gribētu vairāk apstāties pie brīvās gribas, nevis labā un ļaunā.

Labi, bet visa sākums tomēr ir jautājumā labais/ļaunais.

Pavisam īsi un vienkārši - tieši kā Tu vēlējies:

Nekāds labais un ļaunais by default kā tāds neeksistē vispār.

Eksistē Dievs (pieņemsim, pirms vēl Pasaules radīšanas).
Dievs tad arī vienpersoniski paziņo - jebkas, ko daru un domāju Es, Dievs, tas sauksies labs.
Jebkura doma vai darbs, kas atšķirsies no Mana (Dieva) viedokļa, sauksies ļauns.

(un tālāk par brīvo gribu)

Jau vēlāk, kad Dievs radīja cilvēkus (pirms tam vēl eņģeļus etc), tika noteikts - jums (cilvēkiem) ir tiesības domāt/darīt citādi, nekā domāju/daru ES, Dievs.

Šīs tiesības domāt/darīt:
 a) tieši tāpat kā vēlas Dievs,
 b) atšķirīgi no tā, ko vēlas Dievs,

tās tad arī sauc par brīvo gribu.

OK, ja jūs izmantojat variantu B, tas tiek nosaukts un turpmāk apzīmēts par grēku.

Elementāri.
IP pierakstīta

Papucs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 16365
  • aristokrāts zinātnieks
« Atbilde #29 : Februāris 01, 2015 »

Iedziļināšanās tādos sīkumos kā iet pa labi vai pa kreisi, un vai Dievs to iepriekš jau zināja, tas viss ir kaut kādā brīdī interesanti, bet tas nav būtiski jautājumā par brīvo gribu.

Jautājumā par brīvo gribu ieteiktu vairāk pameditēt par to, ko uzrakstīju iepriekšējā komentārā.

Nedaudz pakomentēšu atsevišķas i.c atziņas

Citāts
Līdz ar to grēks ir dieva, ne cilvēka radīts.
Grēks nav radīts.
Par grēku ir vienkārši nosaukts jebkas, kas atšķiras no Dieva viedokļa.
Sistēmā, ko uztur Dievs, Viņš ir pieļāvis atšķirības no sava viedokļa - tb, pieļāvis "grēku".

Citāts
Arī mūsu glābšana Jēzus izpildījumā ir pilnīgi tukša un bezjēdzīga. Jo nav jau no kā glābt.

Iepriekš minētajā kontekstā - ir gan jēdzīga.
Dievs bija noteicis, ka tiem, kuri izbriduši laukā no Viņa viedokļa, bet vēlas atgriezties, jābūt tīriem vai iepriekš no atšķirībām nomazgātiem.
Tāpēc Dievs pasaulē sūtīja Savu Dēlu, kurš kā duša visus nomazgā tīrus un baltus pirms došanās atpakaļ Dieva viedokļa Valstībā.

« Pēdējā izmaiņa: Februāris 01, 2015 Papucs »
IP pierakstīta