Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Brīvā griba kristietībā  (Lasīts 16864 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 13
Brīvā griba kristietībā
« : Janvāris 30, 2015 »

Zinu, ka līdzīga tēma jau eksistē, tomēr mani vairāk interesē cilvēka brīvā griba pie nosacījuma, ka eksistē kristiešu dievs. Tātad,

Kā cilvēkam var būt brīvā griba pasaulē, kurā valda visuvarens un visuzinošs dievs?

Pirmais moments:
Jau cilvēku radot, dievs zina, kāds šis cilvēks būs un kādas izvēles veiks. Visi notikumi un krustceles, ar kurām cilvēks saskaras, ir pilnīgā dieva pārziņā. Līdz ar to grēks ir dieva, ne cilvēka radīts.

Otrais moments:
Pajautājiet sev, vai esat izvēlējušies visas domas, kuras nāk jums prātā? Visus tos notikumus, kas ar jums ir notikuši? Cilvēkus, ar kuriem esat saskārušies? Vidi, kurā uzaugāt? Dzimumu? Raksturu? Tas viss ļoti dziļi ietekmē jūs un jūsu izvēles. Visi šie faktori ir dieva, ne cilvēka pārvaldībā! Kur tajā visā ir brīvā griba?
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 8206
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 42031
  • Ateists
Re: Brīvā griba kristietībā
« Atbilde #2 : Janvāris 31, 2015 »

IC

``Līdz ar to grēks ir dieva, ne cilvēka radīts.``

Te cita starpā var uzdot jautājumu ``kā sabojājās lucifers``, ja apskatām šo stāstu.
IP pierakstīta

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #3 : Janvāris 31, 2015 »

Teksts ir pilnīga tuftoloģija.
"..Absolūts ir ārpus labā un ļaunā, tādēļ viņš nav ne labs ne ļauns. Bet tomēr viņš ir absolūti labs.."Primkārt, WTF? Otrkārt, tikpat labi var teikt, ka viņš ir absolūti ļauns. Patiesībā, palasot Veco Derību, šī ideja nemaz nešķiet tik nereāla.

".. the absolute Good has no opposite; a good that has an opposite is not the absolute good.."Nepareizi. The absolute has no opposites. Good and absolute good, however, does - evil and absolute evil. Kā tikko tu absolūtam pieliec klāt kādu kvalitāti (piemēram, absolute good), tas pārstāj būt absolūts.

Es tomēr gribētu vairāk apstāties pie brīvās gribas, nevis labā un ļaunā. Manas premises un apgalvojumi ir pavisam vienkārši. Nekādas augstās filozofijas tur nav.

Dievs redz cilvēka dzīvi no A līdz Z pat pirms cilvēks ir dzimis. No tā izriet, ka cilvēka dzīve jau ir noteikta, determinēta. Dievam jau ir zināmas gan visas cilvēka izvēles, gan arī faktori, kas šīs izvēles liek izdarīt.
Piemēram, cilvēks stāv krustojumā un domā, iet pa labi, pa kreisi vai atpakaļ. Beigās izdomā iet pa kreisi. Bet dievs jau zināja, ka viņš ies pa kreisi pat pirms cilvēks piegāja pie krustojuma! Cilvēkam nebija nekādu iespēju aiziet pa labi vai atpakaļ. Viņa domu procesi un neskaitāms skaits citu faktoru lika viņam aiziet pa kreisi. No brīvās gribas vai izvēles te nav ne smakas.

Ja tā ir, tad grēka jēdzienam ir nulles vērtība. Arī mūsu glābšana Jēzus izpildījumā ir pilnīgi tukša un bezjēdzīga. Jo nav jau no kā glābt.
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 8206
« Atbilde #4 : Janvāris 31, 2015 »

Tuftoloģija ir tev galvā. Ja tu vispār saprastu attiecīgo tekstu, OPa jautājuma nebūtu.
IP pierakstīta

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #5 : Janvāris 31, 2015 »

Teksts uz jautājumu neatbild, tādēļ jautājums paliek.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #6 : Janvāris 31, 2015 »

Gnidrologs, ``nav ne labs ne ļauns bet tomēr ir labs`` ir vnk domāšanas kļūda.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #7 : Janvāris 31, 2015 »

IC, hmm, jāpagaida kāds kristietis. Šis gan ir viens no bieži dzirdētiem kristietības FUAQ
IP pierakstīta

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #8 : Janvāris 31, 2015 »

Pat neņemot vērā dievu, tiek diskutēts, vai cilvēkam maz ir brīvā griba/brīvā izvēle. Ja tur vēl piejauc dievu, kas visu esot radījis un visu zinot, tad brīvai izvēlei vispār ir bezcers.

Šis, manuprāt, ir fundamentāls jautājums. Neesmu manījis, ka kāds no kristiešiem būtu uz to sakarīgi atbildējis.
Ja ar labā/ļaunā diskusijām maksimums, ko var panākt no kristiešiem ir atzinība, ka, jā, dievs ir atbildīgs arī par ļaunumu, bet tomēr viņš ir dievs un ir mūsu radītājs un mīl mūs un blablabla... tad ar brīvās gribas esamības/neesamības diskusijām un faktiskiem pamatojumiem, ka tādas nav, viņiem nāksies atzīt, ka viss kristietības koncepts sabrūk, kā kāršu namiņš.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #9 : Janvāris 31, 2015 »

IC, jā, sabrūk - tur vēl ir tāds moments, ka ja dievs redz nākotni, tātad visas būtnes izvēles, tad kāpēc viņš rada tādas būtnes, kas izdara sliktas izvēles.
IP pierakstīta

Zive

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 3400
« Atbilde #10 : Janvāris 31, 2015 »

Dievs redz cilvēka dzīvi no A līdz Z pat pirms cilvēks ir dzimis. No tā izriet, ka cilvēka dzīve jau ir noteikta, determinēta.

Šim es īsti negribētu piekrist. Vai tas, ka Tu par kaut ko esi informēts, obligāti ietekmē, determinē to, kas notiks? Teiksim, Tu zini, ka kaķis apēd peli. Bet vai Tavas zināšanas ietekmē/ determinē kaķa rīcību?
Vēl piedevām. Attiecībā uz zināšanām. Varu vienkārši pastāstīt kā es to saprotu/ redzu. Dievs ir visuresošs laikā un telpā. Līdz ar to var teikt, ka Dievs ir klātesošs mūsu izvēles brīdī. Un te nav runa par zināšanu iepriekš. Runa ir par klātesamību jebkurā brīdī, jo Dievs ir ārpus (ok, iespējams nepareizs vārds, drīzāk visur) laika, nepakļaujas laikam.

Līdz ar to šis aspekts manās acīs nekašķējas ar brīvo gribu.

Savukārt tas, cik lielā mērā cilvēks ir spējīgs pieņemt dažādus lēmumus balstoties vienkārši uz savu bagāžu, tas gan man liekas daudz interesantāk. Tb jautājums - cik liela ir varbūtība, ka cilvēks rīkosies savādāk nekā viņš rīkojas, ņemot vērā viņa iedzimtību un iepriekšējo pieredzi.
IP pierakstīta

Jona

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1970
« Atbilde #11 : Janvāris 31, 2015 »

jā, mūsu likteņa ceļi ir katram stingri nosprausti no Dieva Tēva, un jau sen (bet - ar mūsu pašu piekrišanu!). te uz Zemes mums dota tik vien kā iespēja tos pēc labākās sirdsapziņas izdzīvot - tajos konkrētajos apstākļos, kādos nu katrs esam 'iemesti'. kādreiz es to aprakstīju šādi:

Slaloma trase, kas jāiziet pēc iespējas akurāti, bet jāiziet obligāti.
Nav atļauts šļūkt pa taisno. Nav atļauts slēpes tīšām lauzt, aizmest. Nav atļauts ar nūju bakstīt otram, ne vēl tiesnesim. Lejā būs visi vienalga, tikai cits uz savām kājām, cits uz pakaļas. ;)
IP pierakstīta

i.c

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #12 : Janvāris 31, 2015 »

Zive:

Ja es esmu tikai informēts, ka kaut kas notiks, tad tajā ir varbūtība, ka šis kaut kas tomēr nenotiks. Bet, pieņemsim, ka es par 100% zinu, ka kaķis apēdīs peli. Vai tas ietekmē kaķa rīcību? Nē. Vai tas determinē kaķa rīcību? Jā, jo kaķis vairs nevar neapēst peli.
Tagad iedomājies, ka esmu radījis kaķi. Esmu noteicis, kā kaķis funkcionēs, kā darbosies tā instinkti, kā viņš reaģēs uz šiem instinktiem, kā viņš reaģēs uz apkārtējo vidi, uz pelēm, uz sevi... Vai es ietekmēju kaķa rīcību? Jā, es to tikko izdarīju.

Attiecībā par dieva zināšanām iepriekš, Bībele, līdz ar to kristieši, apgalvo, ka dievs pārzina gan esošo, gan potenciālo; gan pagātni, gan nākotni. Viņš pārzina visas sīkākās detaļas gan par mums, gan par visu, kas mums ir apkārt. Viņš ir mūžīgs un ārpus laika, tādēļ pilnībā pārredz laika gaitu.
IP pierakstīta

Jona

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1970
« Atbilde #13 : Janvāris 31, 2015 »

un kāpēc Dievs pieļāvis grēku? nus, tāds nu ir Viņa Plāns -   augt mums starp kārdinājumiem, neizbēgami iekrist tajos, tad neizbēgami ciest un, šajās ciešanās šķīstījoties, pieaugt garā... kāpēc tieši tā un ne citādi? - nu hvz.
vismaz man  vēl nav gadījies lasīt sakarīgu skaidrojumu, kāpēc Dievam vajadzīgs šis mūsu ekskurss pa (atvainojos, bet) lopkautuvi, kāpēc mēs nevarējām tā vienkārši un skaisti augt Viņa Mīlestībā  un tikai tajā...
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #14 : Janvāris 31, 2015 »

Jona, kā viss šis iet kopā ar jūsu jēdzienu par elli? Tātad zinam iepriekš, ka dotais individs nonāks ellē un mūžīgi cietīs un vienalga viņu radam?

// jeb tieši tavā uzskatu variantā elles nebija, ja tā tad pardon un šis jautājums noņemas//
IP pierakstīta