Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Hermaņa Samsona sprediķis Jāņa Kristītāja dienā  (Lasīts 17133 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

tas_pats

Mēs pamatā Hermani Samsonu fon Himmelstjernu zinām no filmu sērijas par "velna kalpiem" un Rutku tēva. Bet dabā Hermansi bija zinatnieks teologs.

"Mani drebina drebuļi un trīcina trīcekļi, mani šausmina šausmas, mana sirds gurst un kājas atsakās klausīt, mana mēle kalst un acis asaro." Šie vārdi, protams, ir no labi zināmās un populārās latviešu filmas „Vella kalpi". Diemžēl lielākai daļai Hermaņa Samsona vārds ir pazīstams tikai no šīs filmas.

Gatavojoties runāt par šo spilgto personību, es ar sevišķu interesi noskatījos šo filmu un man nācās secināt, reizē arī sevi apbēdināt, ka šī filma ir tik tālu no patiesās vēstures, ka labāk būtu aizmirst visu to, kas redzēts filmā, un par vēsturi neko no tās nemācīties. Hermanis Samsons, kuru pārliecinoši tēlo K. Sebris, ir tik briesmīgi izkariķēts – kā Rīgas nodevējs, intrigants, negodīgs, liekulīgs cilvēks, kuram ir ārlaulības bērns no katoļu klostera priores, kurš turklāt vēl ir velna kalps. Patiesībā, tā ir ļauna un atbaidoša Hermaņa Samsona karikatūra. 

http://www.kmd.valsts.lv/dazadais_samsons.htm

Un ka jau teologs, viņš rakstīja arī teoloģiskus pētījumus.

http://www.kmd.valsts.lv/samsonspred.htm
Rīgas un zviedru Livonijas superintendenta Hermaņa Samsona fon Himmelstjerna (Hermann Samson von Himmelstierna) sprediķis Jāņa Kristītāja dienā

IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 42366
  • Ateists
Re: Hermaņa Samsona sprediķis Jāņa Kristītāja dienā
« Atbilde #1 : Janvāris 10, 2014 »

Tas maita ir vainojams zvērīgos noziegumos-  cilvēku sadedzināšanā.

Tas ir slepkava.

Filmā vella kalpi vēl ir ļoti atturīgs attēlojums, patiesība bija daudz sliktāka

Nu ja, te

http://www.kmd.valsts.lv/dazadais_samsons.htm

jau viss ir uzrakstīts, tikai raksta autors pats atbalsta šos noziegumus.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #2 : Janvāris 10, 2014 »

Starp citu, tas ir interesants jautājums - vai ir nepieciešams saglabāt šādu noziedznieku piemiņu? No vienas puses jā - tas ir kā brīdinājums. No otras puses šādu nzoiedznieku piemiņas vietas un priekšmeti mēdz pulcēt prātā jukušus sekotājus. Aiz šāda apsvēruma , piemēram nacistisko kara noziedznieku atliekas tika iznīcinātas.

IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 7832
  • sirdī vēsturnieks
« Atbilde #3 : Janvāris 10, 2014 »

Starp citu, tas ir interesants jautājums - vai ir nepieciešams saglabāt šādu noziedznieku piemiņu? No vienas puses jā - tas ir kā brīdinājums. No otras puses šādu nzoiedznieku piemiņas vietas un priekšmeti mēdz pulcēt prātā jukušus sekotājus. Aiz šāda apsvēruma , piemēram nacistisko kara noziedznieku atliekas tika iznīcinātas.
Nu tas jautājums nav vienkāršs... no vienas puses jā, pieminekli Hitleram (vai Staļinam) tā kā tomēr būvēt nevajadzētu. Bet neiekļaut Hitleru enciklopēdijā (kā tas bija `Latvijas Padomju Enciklopēdijas` gadījumā ir ne mazāk nepareizi...
IP pierakstīta
Izveido pats savu hokeja komandu:

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #4 : Janvāris 10, 2014 »

MJ, Nu jā, tā apmēram. Informāciju saglabāt, bet korekti izanalizēt noziedzīgo darbību.
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • sirdī vēsturnieks
« Atbilde #5 : Janvāris 10, 2014 »

Citāts
Un arī tajā laikā viņi piedzīvoja tādas lietas, kā apsēstus cilvēkus, Dieva zaimošanu; Samsons pat stāsta par nekristītu bērnu upurēšanas gadījumu.
Diez kāpēc mūsdienās vairs nav `apsēsto cilvēku`? Kas attiecas uz `zaimošanu`, to var traktēt ļoti dažādi, bet attiecībā uz bērnu (vissviens, kristītu, nekristītu) upurēšanu - vai tad latviešiem ir bijušas tādas dīvainas paražas?
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #6 : Janvāris 10, 2014 »

``kāpēc mūsdienās vairs nav `apsēsto cilvēku```

MJ, tāpēc, ka mēs tagad zinām, ka tās ir psihiskas slimības un mēs psihiskus slimniekus ārstējam nevis spīdzinam un slepkavojam.

kaut gan - susļiks taču mani uzskata par apsēstu, ne?

Par to upurēšanu - OK, senajās baltu reliģijās bija cilvēku upurēšanas, bet šajā gadījumā ticamāk ir samsona un tml noziedznieku izplatīti un uzturēti apmelojumi ar mērķi terorizēt iedzīvotājus.
IP pierakstīta

EzītisMiglā

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 13936
  • ezītis miglā
« Atbilde #7 : Janvāris 10, 2014 »

Ctulhu
Citāts
vainojams zvērīgos noziegumos-  cilvēku sadedzināšanā
Toreiz tas neskaitījās noziegums.
Bija tolaik tāda morāle - kā jau relatīva un izrietoša no tolaiku sabiedrības.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #8 : Janvāris 10, 2014 »

Ezis, nuja tā laika morāle bija kroplīga un neattīstīta.

Morālais progress uz sejas.

Bet apskatāmais tipāžs vienalga pieder pie noziedzniekiem, jo bija viens no morāles izkropļojumu uzturētājiem un guva no šoem izkropļojumiem personisku labumu.
IP pierakstīta

EzītisMiglā

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 13936
  • ezītis miglā
« Atbilde #9 : Janvāris 10, 2014 »

Ctulhu
Citāts
bija viens no morāles izkropļojumu uzturētājiem
normāli, uzturēaj morāli normā.
tad jau pēc N gadu desmitiem / simtiem atradīsies kāds, kas brēks, piem, ka visi gaļēdāji ir noziedznieki, vai tamlīdzīgi,
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #10 : Janvāris 10, 2014 »

Ezis, nu ja kāds tagad aktīvi bremzē gaļas aizvietošanas tehnoloģiju izstrādi, lai uzturētu status quo, tad noziedznieks viņš arī ir - ne tik smags kā samsons, bet ir.

``normāli, uzturēaj morāli normā.``

Ugu, Himlers uzturēja SS morāli normā...
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • sirdī vēsturnieks
« Atbilde #11 : Janvāris 10, 2014 »

EzītisMiglā
Citāts
Nu, Hitlera laikā e-breju stūķēšana ftopkās un gāzenvāgenos arī neskaitījās noziegums, vai Staļina veiktās deportācijas tāpat...

Ctulhu
Citāts
kaut gan - susļiks taču mani uzskata par apsēstu, ne?
Nu principā `garu pazinēji` un `garu izdzinēji` ir sastopami arī mūsdienās.

Kad es vēl tusēju pēdējos brīžus savā sektā, tad pēdējā manis apmeklētajā vasaras nometnē arī bija viens `garu pazinējs`. Un tad jau es klusībā zvaigāju par viņu, par viņa `garu atpazīšanas` stāstiem, jo, pēc viņa loģikas, manī uz to brīdi jau vajadzēja būt iekšā `neticības garam` (biju jau diezgan ateistizējies uz to brīdi), bet tā kā es par šo savu kognitīvo disonansi baigi neafišējos, viņš, protams, manī nekādu tādu `garu` nedetektēja :D
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #12 : Janvāris 10, 2014 »

MJ, nu jā un tas jau arī ir sabiedrības progress, ka tādi kā samsons mūsdienās neko īpaši sliktu izdarīt nevar, tb ja šāds tips vēlēsies realizēt savu ticību, tad viņu noķers un notiesās.

( protams, ja neskaita marginālus neattīstītus rajonus tipa papua jaungvineja vai āfrikas vidiene, kur recidīvi vēl gadās)
IP pierakstīta

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • sirdī vēsturnieks
« Atbilde #13 : Janvāris 10, 2014 »

EzītisMiglā
Citāts
tad jau pēc N gadu desmitiem / simtiem atradīsies kāds, kas brēks, piem, ka visi gaļēdāji ir noziedznieki, vai tamlīdzīgi,
Ir vēl viena lieta. Mēs esam tikai cilvēki, rokas mums ir īsas, mēs gribam kā labāk, bet bieži vien sanāk kā parasti, vai gluži otrādi, mēs konstatējam, ka savās līdzšinējās procedūrās esam pieļāvuši fundamentālas kļūdas. Kas, attīstoties pēc `mēģinājumu un kļūdu` metodes, ir tikai normāli.

Savukārt, ja kādā brīdī parādās reliģija, kas proponē, ka ir paša dieva dota (tātad, ideāla vai vismaz max. tuva tādam), kura pieļauj tikpat fundamentālas (vai vēl trakākas kļūdas!) par mūsējām, tad tas liek ļoti pamatīgi šaubīties par šīs reliģijas dievišķo izcelsmi...
IP pierakstīta

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 14581
  • nakriškānis
« Atbilde #14 : Janvāris 10, 2014 »

EzītisMiglā
Citāts
negluži.... tas varēja skaitīties :
a) mazākais no ļaunumiem (kā noziedznieka nogalināšana).
b) veikli pārdefinējot cilvēku kurš pārdevis dveseli sātanam - par necilvēku, tjipa miesas biorobotu bez galvenās cilvēkam raksturīgās īpašības - dvēseles.... pēc pārdefinēšanas, lai arī cilveka nogalināšana turpina palikt slikta, tikmēr miesas biorobots ir govs vai vistas statusā.
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu