Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Materiālisma ideoloģija un tā kritika  (Lasīts 11930 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

Ateists

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 1504

1. Viss būtībā ir mehānisks. Piemēram, suņi ir sarežģīti mehānismi, nevis mērķtiecīgi un dzīvi organismi. Pat cilvēki ir mašīnas, "rīboši roboti," kā tos spilgti apzīmējis Ričards Davkinss, ar smadzenēm, kas ir ģenētiski programmēti datori.

2. Visa matērija ir "bezsamaņā". Tai nepiemīt iekšēja dzīvība vai subjektīvs redzējums. Pat cilvēka apziņa ir ilūzija, ko veido smadzeņu materiālās aktivitātes.

3. Kopējais vielas un enerģijas daudzums vienmēr ir tas pats (izņemot Lielo sprādzienu, kad visa viela un enerģija pēkšņi parādījās).

4. Dabas likumi ir nemainīgi. Šodien tie ir tādi paši kā tie bija pašā sākumā, un tie paliks tādi vienmēr.

5. Daba ir bez nolūka un evolūcijai nav mērķis vai virziens.

6. Viss bioloģiskais mantojums ir materiāls, to glabā ģenētiskais materiāls, DNS un citas materiālas struktūras.

7. Prāts atrodas galvā un nav nekas vairāk kā smadzeņu aktivitāte. Kad tu skaties uz koku, koka attēls nav "tur ārā," kur tas šķiet esam, bet tavās smadzenēs.

8. Atmiņas tiek glabātas kā materiālas pēdas smadzenēs un pēc nāves tiek izdzēstas.

9. Neizskaidroti fenomeni kā telepātija ir iluzori.

10. Mehāniskā medicīna ir vienīgā, kas patiešām strādā.

Kopā šie uzskati veido materiālisma ideoloģiju, kuras centrālais pieņēmums ir, ka viss būtībā ir materiāls, pat prāts.

Jāuzsver svarīga atšķirība: materiālisms un zinātne nav viens un tas pats. Zinātne nodarbojas ar dabiskās pasaules pētīšanu, tāpēc zinātnei nav jurisdikcijas pār nevienu citu teoriju, kas nevar tikt empīriski pārbaudīta.
Materiālisma filozofija, postulējot, ka eksistē tikai materiālais, iet tālāk nekā zinātniskā metode.

Materiālisms varētu tikt galā ar dzīvības rašanās, visuma rašanās, domāšanas, kā arī morāles problēmām. Ir vēl cita - apziņas problēma.

Atsevišķu pieredzes elementu sauksim par X, šādu elementu grupu sauksim par XYZ. Atsevišķais elements X var būt subjektīva sarkanās krāsas, aukstuma sajūtas vai sāpju pieredze. Visi X elementi simboliski reprezentē frekvences un leņķus. Materiālisma problēma ir tāda, ka tas nevar izskaidrot elementu grupu XYZ jeb to subjektīvo dzīves pieredzi, bez kuras mēs nevaram iztēloties dzīvi, ko vispār vērts dzīvot. Kā fizikāla sistēma "smadzenes" var būt atbildīga par apziņu? Ja materiālisms uz to nespēj atbildēt, tad materiālisms ir nepareizs.

Iztēlojies mana galvaskausa atvēršanu brīdī, kad man acu priekšā attēlots sarkans aplis. Pēc dziļākas smadzeņu izpētes tu varētu atrast neironu kopu, kuru kombinētā aktivitāte ir atbildīga par manu sarkanās krāsas pieredzi. Tomēr tev būtu man jātic, ka es patiešām redzu sarkano, jo neironiem nebūtu nekādas pazīmes, kas to apstiprinātu.

Lai kā tu skatītos uz manām smadzenēm, lai kā tu skatītos uz šo īpašo neironu kopu, tu nevari saprātīgi apgalvot, ka tu raugies uz XYZ sarkano. Sarkanais, ko es redzu, ir kvalitatīvi atšķirīgs no tā neironu substrāta, kas ir atbildīgs par XYZ. Citiem vārdiem sakot - XYZ nav reducējams uz neironu substrātu, kas nozīmē, ka XYZ piemīt īpašības, kas nav izskaidrojamas fizikālā līmenī.
No kā izriet, ka apziņa nav materiāla. Frekvences un leņķi, kas veido mūsu pieredzi, var tikt izraisīti dēļ, bet nav daļa no materiālās pasaules.

---------------------------------
Likās interesanti, tāpēc iztulkoju! :) Oriģināls šeit: http://www.thenakedscientists.com/forum/index.php?topic=49378.0   

cthugha

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 4344
  • ateiste
Re: Materiālisma ideoloģija un tā kritika
« Atbilde #1 : Janvāris 05, 2014 »

Citāts
Piemēram, suņi ir sarežģīti mehānismi, nevis mērķtiecīgi un dzīvi organismi.

es drīzāk teiktu ka dzīvība kā tāda ir sarežģīts ķīmisks mehānisms un nekas cits.

Citāts
tāpēc zinātnei nav jurisdikcijas pār nevienu citu teoriju, kas nevar tikt empīriski pārbaudīta.

manuprāt, visi 10 pieminētie punkti var tikt empīriski pārbaudīti. līdz ar to, tie nav ārpus zinātnes jurisdikcijas.

Citāts
Tomēr tev būtu man jātic, ka es patiešām redzu sarkano, jo neironiem nebūtu nekādas pazīmes, kas to apstiprinātu.

kāpēc gan? krāsa ir iekodēta to neironu elektriskajā aktivitātē un droši vien ka ar atbilstošām metodēm to var no turienes atkodēt atpakaļ (situācija apmēram tā pati, kas ar skaņuplati - virsmas nelīdzenumi nav skaņa, bet tie atbilst skaņai un skaņu no tiem var `izvilkt`).

Ateists

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #2 : Janvāris 05, 2014 »

Citāts
krāsa ir iekodēta to neironu elektriskajā aktivitātē un droši vien ka ar atbilstošām metodēm to var no turienes atkodēt atpakaļ
Ja var, tad nekādu problēmu! Arguments no no pieņēmuma, ka nevar un nekad nevarēs. :)

MJ

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 7831
  • sirdī vēsturnieks
« Atbilde #4 : Janvāris 05, 2014 »

Ateists
Citāts
1. Viss būtībā ir mehānisks. Piemēram, suņi ir sarežģīti mehānismi, nevis mērķtiecīgi un dzīvi organismi.
Nu drīzāk `ķīmiski un metaboliski mehānismi`... Un suņi noteikti IR dzīvi mehānismi, līdz ar to šis punkts drīzāk būtu jādefinē kā `dzīvības pamatā ir ķīmiski procesi`.
Citāts
2. Visa matērija ir "bezsamaņā". Tai nepiemīt iekšēja dzīvība vai subjektīvs redzējums. Pat cilvēka apziņa ir ilūzija, ko veido smadzeņu materiālās aktivitātes.
Matērijai kā tādai apziņa nepiemīt, bet lokālos matērijas apgabalos (piemēram, cilvēka smadzenēs), tāda ne tikai var attīstīties, bet patiešām arī attīstās.
Citāts
3. Kopējais vielas un enerģijas daudzums vienmēr ir tas pats (izņemot Lielo sprādzienu, kad visa viela un enerģija pēkšņi parādījās).
Šādā formulējumā šis punkts ir pretrunā ar nākošo, jo vielas un enerģijas nezūdamības (un ekvivalences) likumi IR dabas likumi. Lielajā Sprādzienā matērija neradās no nekā, tā vnk pieņēma mums šobrīd pazīstamo eksistences formu.
Citāts
9. Neizskaidroti fenomeni kā telepātija ir iluzori.
Vai arī mums pagaidām nav īsti skaidrs mehānisms, kā tas darbojas, esošie novērojumi ir nesistemātiski un neviennozīmīgi, un no tiem nevar drošticami izsecināt attiecīgo fenomenu neapgāžamu eksistenci.
Citāts
10. Mehāniskā medicīna ir vienīgā, kas patiešām strādā.
Nebūs gluži taisnība, jo arī placebo efekts reizēm darbojas, un, kā zināms, vienas no pašām labākajām zālēm ir miegs :)
IP pierakstīta
Izveido pats savu hokeja komandu:

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 8206
« Atbilde #5 : Janvāris 05, 2014 »

Materiālismam nevar būt kritikas, jo tajā nav nekādu ideja. Es redzu dubļus. Es pētu dubļus. Es no dubļiem varu uzcelt kuličus. Tas nav nekas tāds, no kā var izvilkt ideju par realitāti kā tādu. Pareizu vai nepareizu. Amatierisms priekš tiem, kam nav dots domāt abstrakti.
IP pierakstīta

cthugha

• Atslēdzies Atslēdzies
  • ateiste
« Atbilde #6 : Janvāris 05, 2014 »

kāds tam vispār sakars ar abstraktu domāšanu? spēja domāt abstrakti taču nekādā veidā nekonfliktē ar to, ka visa realitāte sastāv no tā, ko apraksta http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Model un ko labie šveicieši bliež http://home.web.cern.ch/ -- vai kļūdos?

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #7 : Janvāris 05, 2014 »

Apstiprini manis teikto. Paldies.
IP pierakstīta

cthugha

• Atslēdzies Atslēdzies
  • ateiste
« Atbilde #8 : Janvāris 05, 2014 »

vienmēr laipni.

ja tev liekas, ka `materiālismā nav ideju` vai ka tas ir `amatierisms` (salīdzinot ar ko, ar šuona un kastaņedas nomoda murgiem?), tad tā ir tava un tavas reliģiozās aprobežotības problēma.

materiālisms tieši ir abstrakts, induktīvs secinājums, kas ir izdarīts, balstoties uz konkrēto, uz realitātes sistemātiskiem vērojumiem. lieta tur ir cita, tas ir secinājums, kas neatbilst tavam pasauluzskatam, un tieši tāpēc tas tev kož acīs.

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #9 : Janvāris 05, 2014 »

Savukārt tev kož acīs Šuona induktīvie secinājumi, jo neatbilst tavam pasaules uzskatam. Yada yada blah blah.
Te vienkārši parādās kārtējais piemērs tam, ka ''racionālisms'' nekad nav pamats kādiem uzskatiem, tas ir tikai instruments, lai pamatotu aksiomātiskas aprioras pārliecības.
IP pierakstīta

Ateists

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #10 : Janvāris 05, 2014 »

Citāts
Te vienkārši parādās kārtējais piemērs tam, ka ''racionālisms'' nekad nav pamats kādiem uzskatiem, tas ir tikai instruments, lai pamatotu aksiomātiskas aprioras pārliecības.
Ir bezgalīgi daudz aksiomātiskas pārliecības, kuras nevar nedz 100% apgāzt nedz 100% pierādīt. Uz tāda fona materiālismam vismaz ir "es redzu dubļus" un tā ir materiālisma priekšrocība. Jo būt tiesīgam uz kaut ko, ko var "tikai redzēt" ir priekšrocība tad, ja citiem nav vispār nekā. Tu esi no bezgalīgo nefalsificējamo hipotēžu klāsta izvēlējies sev mīļāko izejot no savas subjektīvās pieredzes, ja pareizi atceros. Redz, man arī ir bijusi tāda pieredze jeb čanelēšanas brīži, bet es tāpēc neesmu atteicies no materiālisma. Man liekas aušīgi dēļ niecīgas subjektīvās pieredzes noraidīt gadsimtiem ilgus sistemātiskus novērojumus, jo es savām smadzenēm neuzticos tik ļoti, lai tā darītu. Es apzinos, ka esmu ļoti viegli maldināms. :)

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 41621
  • Ateists
« Atbilde #11 : Janvāris 05, 2014 »

Ateists

1. `` Viss būtībā ir mehānisks.``

Precīzāk būs ``viss ir fizikāls, viss reducējas uz fiziku``. Par mērķiem  - noteikta veida pietiekami sarežģītas sistēmas var sev mērķus uzstādīt.

2. ``Visa matērija ir "bezsamaņā". Tai nepiemīt iekšēja dzīvība vai subjektīvs redzējums.``

Varētu teikt, ka apziņa un pašrefleksija ir to smadzeņu procesu izpausme jeb efekts.

IP pierakstīta

EzītisMiglā

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 13936
  • ezītis miglā
« Atbilde #12 : Janvāris 05, 2014 »

1. Es apzinos sevi, jūtu, pārdzīvoju - sāpes, skumjas, prieku, interesi. Suņi, manuprāt, dara to pašu. Vīrusi - nē. Tatad visi "roboti" nav vienlīdzīgi.

2. Apziņa ir ilūzija - bet kurš ir tas, kas piedzīvo šo ilūziju? Tas jau velk uz budismu, kurā arī viss ir ilūzija.

4. Par to nav pārliecības. Var palasīt Maikls Brukss "13 zinātnes mistērijas", nodaļu "Mainīgās konstantes" - ļoti iespējams, ka kosmiskās konstantes patiesībā mainās, tikai ļoti lēni.

8. Kaut kas bija par 'gēnu atmiņu', par to, ka tiekot nodota informācija no paaudzes uz paaudzi.

9. Neizskaidrots taču nenozīmē iluzors, tas ir jāizskaidro. Telepātija mierīgi iekļaujas materiālismā, vajag tikai kādus tur pareizos viļņus atklāt un ok.

10. Placebo efekts. Hipnoze.

Citāts
Jāuzsver svarīga atšķirība: materiālisms un zinātne nav viens un tas pats.
Jā. Materiālisms ir pasaules uzskats, filozofija. Zinātne ir līdzekļu kopums,  paredzēts materiālās pasaules pētīšanai.

Citāts
Lai kā tu skatītos uz manām smadzenēm, lai kā tu skatītos uz šo īpašo neironu kopu, tu nevari saprātīgi apgalvot, ka tu raugies uz XYZ sarkano. Sarkanais, ko es redzu, ir kvalitatīvi atšķirīgs no tā neironu substrāta, kas ir atbildīgs par XYZ.
Jā, skaties uz tiem neironiem, bet tu nevari zināt , kā tieši es piedzīvoju, izjūtu "sarkano".
IP pierakstīta

Gnidrologs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #13 : Janvāris 05, 2014 »

Citāts
Ir bezgalīgi daudz aksiomātiskas pārliecības, kuras nevar nedz 100% apgāzt nedz 100% pierādīt. Uz tāda fona materiālismam vismaz ir "es redzu dubļus" un tā ir materiālisma priekšrocība. Jo būt tiesīgam uz kaut ko, ko var "tikai redzēt" ir priekšrocība tad, ja citiem nav vispār nekā. Tu esi no bezgalīgo nefalsificējamo hipotēžu klāsta izvēlējies sev mīļāko izejot no savas subjektīvās pieredzes, ja pareizi atceros. Redz, man arī ir bijusi tāda pieredze jeb čanelēšanas brīži, bet es tāpēc neesmu atteicies no materiālisma. Man liekas aušīgi dēļ niecīgas subjektīvās pieredzes noraidīt gadsimtiem ilgus sistemātiskus novērojumus, jo es savām smadzenēm neuzticos tik ļoti, lai tā darītu. Es apzinos, ka esmu ļoti viegli maldināms. :)
Es nevados no kāda momentāna mirkļa savā dzīvē, bet no visas savas dzīves pieredzes. Mani uzskati un pārliecība pa šiem gadiem ir radikāli mainījusies tieši tāpēc, ka es esmu bijis saskarsmē ar realitāti un baudīji tās ''augļus''.
Tu savukārt izliecies pēc cilvēciņa, kas vēl pat nav brieduma gados. 18? 20? 23? Pat tava rakstīšanas maniere vienkārši kliedz ''esmu pusaudzis''.

Kas attiecas uz materiālismu, kurš redz dubļus un tāpēc tas ir ok. Welp, dzīve nesastāv tikai no dubļiem. Tā ir krietni sarežģītāka. Tāpēc arī rodas idejas un filozofijas, kas nav atkarīgas no dubļiem, bet dīlo ar reālijām, kuras dubļu pētīšana diemžēl neatrisina.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 41621
  • Ateists
« Atbilde #14 : Janvāris 05, 2014 »

Ezis

1. Nuja, tas efekts iestājas noteikta veida sistēmām pie pietiekamas sarežģītības.
2. Ne ilūzija, funkcionāls efekts.
4. Tad ir likumi, pēckurām tās mainas.

``Jā, skaties uz tiem neironiem, bet tu nevari zināt , kā tieši es piedzīvoju, izjūtu "sarkano". ``

Nu ja mēs apskatam neironu signālus un tad, piemēram, elektriskos signālus kādā sistēma un atrodam līdzīgus patternus, tb informācija kodējas līdzīgi, tad varam teikt, ka līdzīgi pārdzīvo tie abi - ķīmiskais un elektriskais.

IP pierakstīta