Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Ļaunuma cēlonis  (Lasīts 88786 reizes)

0 Iemītnieki un 1 Nereģistrētais lasa šo tēmu.

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 7556
Ļaunuma cēlonis
« : Decembris 03, 2013 »

Viens no iebildumiem apskatāmā jautājuma sakarībā, kas izskanējis "Miglas valstībā" ir Dieva vārdi par Ēģiptes faraonu: „Es nocietināšu viņa sirdi” (2. Moz. 4:21; 7:3). Arī daudzi citi mūsdienu skeptiķi izmanto šo stāstu, apgalvojot, ka Dievs ir ļauns un nežēlīgs, un daži pat apgalvo, ka stāsts par Ēģiptes faraona sirds nocietināšanu un tai sekojošo Ēģiptes pirmdzimto nogalināšanu ir viens no iemesliem, kādēļ tie vairs netic Dievam. 

Te jānorāda, ka šādos gadījumos, kad burtiska kāda Bībeles panta izpratne ir pretrunā ar kādu citu ticības artikulu, kas iedibināts balstoties skaidros Rakstu vārdos, ir jāatsakās no burtiskas neskaidrā panta izpratnes. Tādējādi nedrīkst sacīt, ka faraona stūrgalvības cēlonis bija Dievs vai ka Dievs bija tas, kurš apcietināja faraona sirdi.   

Vispirms ir jāievēro, ka faraona sirds jau sākotnēji bija cieta, tā ka Dievs neko jaunu tajā neradīja, nedz arī viņš svārstīgo faraona sirdi padarīja stūrgalvīgu un spītīgu pret paša faraona gribu. Kā to norāda pravietis Ecechiēls, cilvēku sirdis pēc savas dabas jau ir akmens sirdis (Ecech. 11:19 un 36:26). Tādējādi Dievs atstāja faraona sirdi tādu, kāda tā jau bija. Augsutīna par to saka: „Kad Dievs nemīkstina, tad par viņu tiek sacīts, ka viņš nocietina”.

Runājot par faraona sirdi Dievs lieto tādu pašu vārdu „nocietināšu” (chāzaq), kādu viņš lieto aicinot Ābrahāmu vai pravieša Ecechiēla grāmatā runājot par savām avīm: „ievainotās pārsiešu un slimās stiprināšu.” (Ecec. 34: 16) Bez šaubām starp slimo avju stiprināšanu un faraona sirds nocietināšanu pastāv atšķirība, lai gan lietots ebreju valodā ir viens un tas pats vārds. Avju gadījumā Dievs patiešām var dāvāt tām spēku, kura tām iepriekš nebija, jo viņš pats ir šā spēka avots un pats vēlas to dot „pēc Savas gribas labā nodoma” (Ef. 5:1). Neko tamlīdzīgu nevar sacīt par faraona sirds nocietināšanu, jo doma ir pilnīgi citāda, lai gan vārds lietots viens un tas pats. Piemēram, Ps. 147: 13 par Dievu tiek sacīts, ka „Viņš nostiprina tavu vārtu aizšaujamos”, bet Ecechiēla 30: 25 Tas Kungs saka: „Tiešām, Es stiprināšu Bābeles ķēniņa elkoņus, bet Ēģiptes ķēniņa elkoņi sašļuks.” Uzvara un miers ir tā kunga dāvana, tādēļ šeit nedrīkst runāt par nocietināšanu tādā pašā nozīmē, kā runājot par faraona sirds nocietināšanu, jo faraona gadījumā tā nav Dieva dāvana, bet sods. Šādu Svēto Rakstu pantu apskatīšana, kur  lietots viens un tas pats vārds palīdz tuvoties pareizai izpratnei.

Raksti saka, ka Dievs nocietināja faraona sirdi, un, ka pats faraons nocietināja savu sirdi. Daudzviet citur Rakstos atrodami līdzīgi izteikumi, kas skaidrojami Mūsu Tēvs lūgšanas vārdu gaismā: „neieved mūs kārdināšanā”, ko Jēkabs savā vēstulē skaidro šādi: „Neviens, kas tiek kārdināts, lai nesaka: Dievs mani kārdina, - jo ļaunām kārdināšanām Dievs nav pieejams, un pats Viņš nevienu nekārdina. Bet katru kārdina viņa paša kārība, to vilinādama un valdzinādama.” (Jēk. 1”13-14) Dažus šajā sakarībā mulsina ebreju valodas gramatika, jo vārds „nocietināt” šeit ir formā, kas apzīmē transitīvu, arvien pieaugošu darbību un norāda arī uz citu personu, kas veic šo darbību, tomēr citur Rakstos tas ne vienmēr ir tā. Šī darbība ebreju valodā var apzīmēt arī atteikšanos iejaukties, pamest kādu pašu savā ziņā.

Šie atzinumi palīdz faraona sirds apcietināšanu saprast šādi: „Es nocietināšu faraona sirdi, Es atstāšu viņu bez ievērības; Es atļaušu viņam rīkoties saskaņā ar viņa sirds cietību.”  Tādējādi šis izteikums, kā to liecina arī baznīcas tēvu Ireneja un citu skaidrojumi, nozīmē, ka Dievs pieļaus faraona sirds apcietināšanu, bet nevis tādā nozīmē, ka Dievs vēlētos vai atbalstītu kaut ko ļaunu, vai būtu pret ļaunumu vienaldzīgs. Tādējādi mēs gan sakām, ka Dievs nocietina faraona sirdi, bet viņš to ne vēlas, nedz arī dara, bet ļauj faraona sirdij palikt tādai pašai, kāda tā ir un faraonam rīkoties saskaņā ar savas sirds cietību.
IP pierakstīta

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 14581
  • nakriškānis
Re: Ļaunuma cēlonis
« Atbilde #1 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs
un pats tici tam, ko sarakstīji?
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ieraksti: 42368
  • Ateists
« Atbilde #2 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs

``bet ļauj faraona sirdij palikt tādai pašai, kāda tā ir un faraonam rīkoties saskaņā ar savas sirds cietību.``

Nuja, visos krimināllikumos ir formulējums ``darbība vai bezdarbība, kas radījusi attiec. sekas``. Tā ka bībeles dievs te joprojām ir tajā pašā krāsā, nekas nemainās.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #3 : Decembris 03, 2013 »

`` ka Dievs pieļaus faraona sirds apcietināšanu, ``

ir pretrunā ar

`` bet nevis tādā nozīmē, ka Dievs vēlētos vai atbalstītu kaut ko ļaunu,``

Salikts teikums ar diametrāli pretējām pēc nozīmes daļām - tas ir spēcīgi, Ilār. Gebelss atpūšas.

Un : ``vai būtu pret ļaunumu vienaldzīgs.``  - nu bet ja ``Es atļaušu viņam rīkoties saskaņā ar viņa sirds cietību.`` tas tieši to arī nozīmē - ir pret ļaunumu vienaldzīgs.
IP pierakstīta

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • nakriškānis
« Atbilde #4 : Decembris 03, 2013 »

Ctulhu
ko tu iespringsti? Ilārs un Irenejs ir izrāvuši vienu teikumu no plašāka konteksta un caur šiem dažiem vārdiem, pilnīgi šķērsām kontekstam, mēģina pierādīt atsevišku vārdu nozīmes prevalēšanu virs konteksta.
Man ir daudz darba un loms meklēt, bet esi nu tik mīļš un izlasi  -KAPĒC Dievs grib nocietināt (neiejaukties, hehe) faraona sirdi? Pateikšu priekšā -tur ir kaut kas, kas saistīts ar Dieva lepnību un vēlmi pēc mūžīgas slavas un goda...
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #5 : Decembris 03, 2013 »

Masiks, man vnk piedūra Ilāra spēja izveidot teikumus ar pretējas nozīmes daļām un pat nenošķaudīties. A par jahves psiholoģiju tiešām viss skaidrs.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #6 : Decembris 03, 2013 »

Piedurtais,

Nuja, visos krimināllikumos ir formulējums ``darbība vai bezdarbība, kas radījusi attiec. sekas``. Tā ka bībeles dievs te joprojām ir tajā pašā krāsā, nekas nemainās.

Te nu ir Tava loģika! Kad ārsts noslepkavo nedzimušu bērniņu tad viņam nav nekāds pienākums, bet te ir "bezdarbība, kas radījusi attiecīgas sekas"! Tātad pēc Tava loģikas, ja kāds man gāž pa pieri un sadauza savu roku, tad man ir svēts pienākums steigties viņam palīgā un pēc iespējas ātrāk saārstēt roku, lai viņš varētu man sist otreiz. Protams, vainīgs esmu es, ka nepamanījos pavērst sitienam kādu mīkstāku vietu. Pretrunas, draugs, te ir tikai Tavā galvā.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #7 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs

Nav nekādu ``nedzimušu bērnu slepkavību``, ir audu fragmentu izņemšana no grūtnieces organisma ja tas ir nepieciešams.

Audu jeb šūnu sakopojums ir cilvēks tikai tad, ja tam ir smadzenes un tajās attiecīgi var būt apziņa. ja šūnu ir par maz-  apziņas būt nevar - cilvēka nav.

Tas Ilār Tev viss ir zināms, tāpēc demagogiju vari pārtraukt.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #8 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs

``Tātad pēc Tava loģikas, ja kāds man gāž pa pieri un sadauza savu roku, tad man ir svēts pienākums steigties viņam palīgā ``

Aplami. Pareizā līdzība ir - ja kāds uzbrūk, piemēram sievietei un taisās to izvarot, un Ilārs var to apturēt, tad Ilārs ir līdzatbildīgs, ja to nedara.

Te tāpat - dievs Jahve var novērst ļaunumu, bet nedara to. Noziedzīga bezdarbība.
IP pierakstīta

Ilārs

• Atslēdzies Atslēdzies
« Atbilde #9 : Decembris 03, 2013 »

Ctulhu, patiešām esi sadūries! Tu taču labi zini, ka embrijs ir cilvēks jau tad, kad grūtniecību tiko var konstatēt. Otrkārt, padomā ka šis audu gabals vai kā nu Tu tur to sauc pēc dažiem mēnešiem var kļūt par nākošo Einšteinu.
IP pierakstīta

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • nakriškānis
« Atbilde #10 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs
Ilārs, faraona gadīumā nav nekāda bezdarbība, bet gan vēlme-solījums ar nežēlīgu un asiņainu brīnumu tapt salvenam, un šī SOLĪJUMA teatrāla izpildīšana. Tas ka tā itkā ir pasīva bezdarbība  - tā ir tava interpretācija, pie kam apzināti sagrozot vienu no Bībeles vēstījuma daļām. Un tu pats, starp citu, to atdzīsti. Ibo faraona gadījums ir tāds pats tiesš un skaidrs bībeles texts kā visi citi. Tikai tu neesi pozīcijā viņu kā tādu pieņemt. vot ij fantazē par pārnestajām nozīmēm un citādiem tulkojumiem. Tas tipisks jehovas liecinieku paņēmiens, kad gribās iedabūt bībelē to, kā tur nemaz nav, bet nu dikti gribās...
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #11 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs

``Tu taču labi zini, ka embrijs ir cilvēks jau tad, kad grūtniecību tiko var konstatēt``

Nu tāpēc jau abortus pēc 12 grūtniecības nedēļas nerekomendē. Jā, robeža ir diferenciācija - pirms diferenciācijas beigšanās var, pēc - nav labi.

Otra - stingrāka robeža ir laiks, pēc kura priekšlaicīgi dzimušo var izvilkt līdz autonomai eksistencei baro/ termo kamerā.

Šajā brīdī augli iznīcināt var tikai mātes dzīvības glābšanas nolūkā.

Es tev te pārstāstu triviālu medicīnu, kuru Tu zini, esmu spiests to darīt, lai apturētu demagoģiju.

Visbeidzot, potenciāls nav reāls un tāpēc ``var kļūt par Einšteinu`` attiecīgi nav arguments. Tik pat labi varbūt, ja es radītu bērnu tieši ar to sievieti, kas man nupat pagāja garām, tad rastos super-Einšteins. Kas man tagad mesties viņai virsū?
IP pierakstīta

a_masiks

• Atslēdzies Atslēdzies
  • nakriškānis
« Atbilde #12 : Decembris 03, 2013 »

Ilārs
Citāts
Tu taču labi zini, ka embrijs ir cilvēks jau tad, kad grūtniecību tiko var konstatēt.
diemžēl tā tas nav. Kāpurs nav muša un embrijs nav cilvēks. Pat piedzimis zīdanis, ja tiks barots un turēts mucā - par cilvēku neizaugs, kaut arī fiziski un vizuāli būs cilvēkveidīgs, taču viņa apziņa nebūs pat dzīvniekveidīga....
Tas ka embrijs ir cilvēks -tā ir jūsu mitoloģija, kuras pamatā ir antizinātnsikas fantāzijas par Dieva inspirētu dvēseles invāziju zigotā, un sekojošu vienšūņa tapšanu par saprātīgu cilvēku caur maģiju vienā acu mirklī.
IP pierakstīta
I'm fine, blya!
Ja ticīgs es būtu

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #13 : Decembris 03, 2013 »

Masiks, nē nu labi mēs čista praktiski par cilvēku uzskatam tādu mazuli, kas var autonomi eksistēt vai arī ir ar tehniskiem paņēmieniem novedams līdz autonomai eksistencei.
IP pierakstīta

Ctulhu

• Atslēdzies Atslēdzies
  • Ateists
« Atbilde #14 : Decembris 03, 2013 »

``Tas ka embrijs ir cilvēks -tā ir jūsu mitoloģija, kuras pamatā ir antizinātnsikas fantāzijas par Dieva inspirētu dvēseles invāziju zigotā, un sekojošu vienšūņa tapšanu par saprātīgu cilvēku caur maģiju vienā acu mirklī.``

Tas tiesa.
IP pierakstīta