Migla

Lūdzu pieslēdzies vai reģistrējieties.

Lietotājvārds, parole, sesijas ilgums
Paplašinātā meklēšana  

Jaunumi:

Autors Tēma: Hierarhija žurku bariņā  (Lasīts 12215 reizes)

0 Iemītnieki un 2 Nereģistrētie lasa šo tēmu.

EzītisMiglā

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 13936
 • ezītis miglā
Hierarhija žurku bariņā
« : Aprīlis 10, 2013 »

Par to, kā lomas veidojas un sadalās sabiedrībā ...

Nekur citur neatradu, kur ielikt...
Lasīju par šo jau agrāk, bet nevarēju atrast, vai tiešām bijis tāds eksperiments, izlasīju par to vienā Bernāra Verbēra (franču ZTF rakstieks) grāmatā.

Kā viņš apraksta eksperimentu:
ņemam 6 žurkas, ieliekam tās būrī, bet lai tiktu līdz barībai, tad ir jāpel zem ūdens, cauri tunelim, un barību uz vietas apēst nevar, tā ir jāatvelk uz būri.
Žurku sociālās lomas sadalās tā:
2 žurkas - eksplutatori, tās pašas nenirst, bet atņem barību nirējām
2 žurkas - nirējas, tām atņem barību, un viņas pašas paēd tikai tad, kad paēdušas ekspluatatoržurkas
1 žurka - nirēja, bet pietiekami spēcīga, un viņai barību neatņem.
1 žurka - nenirst, barību arī nevar atņemt, un pārtiek no drupačām.

Verbērs raksta, ka tas tā vienmēr atkārtojas, lai kādas žurkas arī neņemtu.

Vēl, ko Verbērs raksta - to gan neatradu, bet:
1. Pat, ja no visiem būriem savāc visas viena tipa žurkas, piemēram, 'ekspluatatoržurkas', saliek 6 tādas jaunā būrī, tad vienalga viņas sadalās atkal no jauna pa "lomām".
2. Visvairāk stresa pārdzīvojušas tieši tās divas žurkas ,kuras ņēma nost barību, t.i. "ekspluatatoržurkas".

apraksts:
http://survinat.com/2013/02/experiment-didier-dezor/

žurku video, gan franču valodā, bet var redzēt, kā tas dzīvē izskatās:
http://www.bernardwerber.com/blog/index.php?article=70


IP pierakstīta

mindbound

Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #1 : Aprīlis 10, 2013 »

Izskatās, ka peer-reviewed materiālos nevar atrast nedz šo pētījumu, nedz atsauces uz to.
IP pierakstīta

Gnidrologs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 8276
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #2 : Aprīlis 10, 2013 »

Izklausās loģiski. Tieši tāpēc arī cilvēku sabiedrībā vienmēr stihiski emērdžo hierarhija. Dabas likums.
IP pierakstīta

mindbound

Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #3 : Aprīlis 10, 2013 »

Šāda līmeņa dabas likumsakarību vadība vairs nav tālu no mūsu iespēju robežām. Citādi - jā, iespējams, ka tā tiešām ir instinktīvs programmējums, it does sound plausible.
IP pierakstīta

Gnidrologs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 8276
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #4 : Aprīlis 10, 2013 »

Grūti redzēt likumsakarību ''vadāmību''. Na to viņas likumsakarības.
Manā uztverē hierarhija neveidojas tikai vidē, kur visas būtnes ir spieta saprāta vadītas un indivīda kā tāda nav. Tur, kur ir indivīds, tur nevienādība. Hierarhijas kontekstā svarīga nevienādība iniciatīvā, intelektā, agresivitātē, ambiciozitātē, viltībā, spēkā un general assertiveness. Šādu atšķirību var nebūt tikai programmētu robotu vai pilnīgi apātisku troglodītu vidū, tā kā šis likums ir pat vairāk kā dabas, bet universāls, kamēr vien jēdziens ''indivīds'' ir universāls.
IP pierakstīta

mindbound

Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #5 : Aprīlis 10, 2013 »

Horizontālas atšķirības (dažādība, nevienādums) pašas par sevi nenozīmē vertikālas atšķirības (inferiority/superiority).
IP pierakstīta

Gnidrologs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 8276
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #6 : Aprīlis 10, 2013 »

Lai gan neesmu īsti familiārs ar tavu horizontāls/vertikāls lingo (laikam tiek domāts accidental vs qualitative), cik no tā noprotu, tad assertiveness ir kā reiz starp tām horizontālajām un tieši tā nosaka kurš indivīds būt ''on the top''.

As a side note, kāpēc lai ''horizontālas'' atšķirības vienlaikus nebūtu ''vertikālas'', atkarībā no konteksta? Nebūtu slikti, ja tu ne vien definētu, bet vēl uzskaitītu piemērus šai savai horizontāli/vertikāli dihotomijai. Ja tas tiešām saistīts ar kvalitāti, tad  neatzīt, ka cilvēki ir atšķirīgi kvalitatīvi ir vienkārši nerēķināties ar realitāti.
IP pierakstīta

mindbound

Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #7 : Aprīlis 10, 2013 »

Nē, horizontāls/vertikāls nozīmē heterarhisku versus hierarhisku atšķirību. Visas krāsas ir savstarpēji atšķirīgas (horizontāla nevienādība), bet neviena krāsa nav pārāka par citu (vertikāla nevienādība). Atšķirības indivīdu vidū pašas par sevi nenozīmē, ka kāds noteikti mēģinās uzkāpt pārējiem uz kakla, uzmesties par līderi vai iedibināt varas struktūru.
IP pierakstīta

raven

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 1370
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #8 : Aprīlis 10, 2013 »

Tas, ka kaut kas ir "dabiski" nenozīmē, ka tas ir pareizi.

Nenoliedzami, šobrīd mēs esam vertikālajai hierarhijai daudz mazāk pakļauti nekā pērtiķu bara dalībnieki, un šajā ziņā ir novērojams pastāvīgs progress. Šodien sabiedrībā vairums no savstarpējām attiecībām ir "horizontālas", ja tā var teikt. Arvien lielākai proporcijai cilvēku nākas darīt radošu darbu, kur svarīgas ir spējas un izdoma, nevis iekļaušanās hierarhijā. Tāds ir katrs otrais vidusškiras darbs, ne tikai slavenās "zinātne un māksla", bet uz administratīvajiem darbiniekiem (stingra hierarhija) mūsdienās nereti skatās ar nicinājumu, nevis iekāro viņu darbavietas.
IP pierakstīta

Gnidrologs

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 8276
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #9 : Aprīlis 11, 2013 »

Es esmu pilnīgi pretējās domās. Tieši homo sapiens ērā kvalitatīvā atšķirība ir daudz izteiktāka un vieglāk detektējama. Mērkaķi mērkaķosies un viņu starpā ''vertikalitāte'' labākajā gadījumā izpaužas fiziskā spēka veidā. Cilvēku vidē tas izpaužas inteliģences, talanta, ambīciju, komunicēšanas spēju etc. līmenī.

Te gan, lai samierinātu NJ, jāpiebilst, ka vertikalitāte arī var izpausties relatīvi. Teiksim, tēvi ir vājāki audzinātāji-aukles, savukārt sievietes labākas konfliktu mediatores, kas atkal izriet no dzimumu savstarpējās horizontālās atšķirības, kas vienlaikus satur vertikāli. Vīrieši zemāk pārvalda mazu bērnu aprūpes potenciālu. Sievietes ir inherenti tolerantākas un mazāk agresīvas + to izskats, uzvedība un manierisms kalpo kā ''armortizators'', kas spēj apslāpēt konfliktsituācijas ar savu klātbūtni vien.
Tajā pašā laikā vīrieši vairāk tiecās uz intelektuālām darbībām, ir zinātkārāki, ambiciozāki, intravertāki, tendēti uz revolūcionaritāti, tieksme mainīt vidi tā vietā, lai tai pielāgotos. To (pielāgošanos) savukārt tendētas darīt vairums sieviešu, kas ir ''nurturers''.

Te nav nekādu pretrunu un nav par ko kļūt butthurt, ja vien leftardisms neaizmiglo smadzeni.
IP pierakstīta

mindbound

Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #10 : Aprīlis 11, 2013 »

Citāts: Gnidrologs
Te nav nekādu pretrunu un nav par ko kļūt butthurt [..]
Ja vien neesi sieviete, kura pēc šāda vērtējuma tiek nostādīta kaut kur starp ērtu virtuves piederumu, piemīlīgu mājdzīvnieku un pilnvērtīgu personu, vai arī vienkārši jelkāda dzimuma indivīds, kuram šāds vērtējums šķiet labākajā gadījumā attiecināms uz margināliem gadījumiem, kas atbilst švarcnēgeriskam mačismam vīriešu vidū, un sliktākajā - izvilkts pa taisno ex recto vai no sociālkonservatīvās retorikas rokasgrāmatas.

Var jau būt, ka man vienkārši ir izteikti laimējies, ka lielākā daļa man IRL vai Tīklā all over the planet pazīstamo sieviešu ir izglītotas, zinātkāras, analītiski un precīzi domājošas, aizrautīgas un savu personisko attīstību - intelektuālo, karjerisko vai kādu citu - un ieguldījumu izvēlētajā attīstības jomā stādošas tālu pāri perspektīvai ar pavardu, šūpuli un tipināšanu aiz namatēva. Droši vien, ka tas ir daļējs selection bias (par kura izejmateriālu gan es ne mazākajā mērā nesūdzos, gluži pretēji), bet, no otras puses, it still proves all of my point.
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42366
 • Ateists
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #11 : Aprīlis 11, 2013 »

Visticamaak, ka jo mazaak izgliitiibas, jo vairaak seno (pus)instinktiivo patternu, tajaa skaitaa hierarhisko un dazjaadu ``sociaalo lomu``, tajaa skaitaa dzimuma. Attieciigi - sadaliijums pa sabiedriibas liimenjiem.
IP pierakstīta

mindbound

Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #12 : Aprīlis 11, 2013 »

Jā, protams, visu dzimumu/dzimšu cilvēkiem izglītība, gan formālā, gan kontrolēta autodidaktiskā (kuru padara ar katru brīdi pieejamāku, kvalitatīvāku un pievilcīgāku Tīkla izglītības programmas), ir viens no atslēgas faktoriem šajā sakarā.
IP pierakstīta

Ctulhu

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 42366
 • Ateists
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #13 : Aprīlis 11, 2013 »

Gnidrologs

``Vīrieši zemāk pārvalda mazu bērnu aprūpes potenciālu. Sievietes ir inherenti tolerantākas un mazāk agresīvas``

Hmmm, vispar es esmu lasiijis rakstos par militaaro un specdienestu veesturi tieji preteeju viedokli - ka sievietes-kaujinieki un/ vai izluuki ir agresiivaakas, meerktieciigaakas, arii nezeeliigaakas par viiriesjiem. Re, viedoklji ir dazjaadi.

``Tajā pašā laikā vīrieši vairāk tiecās uz intelektuālām darbībām, ir zinātkārāki, ambiciozāki, intravertāki, tendēti uz revolūcionaritāti,``

Sitas atkal ir nedaudz pretrunaa ar iepriekseejaa rindkopaa esosjo teezi par lielaakaam speejaam audzinaat beernus, jo veidot jauna cilveka personiibu kaareiz ir intelektuaali ljoti sarezgiits uzdevums.
IP pierakstīta

Krista

 • Atslēdzies Atslēdzies
 • Ieraksti: 1025
Re: Hierarhija žurku bariņā
« Atbilde #14 : Aprīlis 11, 2013 »

(c)Var jau būt, ka man vienkārši ir izteikti laimējies, ka lielākā daļa man IRL vai Tīklā all over the planet pazīstamo sieviešu ir izglītotas, zinātkāras, analītiski un precīzi domājošas, aizrautīgas un savu personisko attīstību - intelektuālo, karjerisko vai kādu citu - un ieguldījumu izvēlētajā attīstības jomā stādošas tālu pāri perspektīvai ar pavardu, šūpuli un tipināšanu aiz namatēva.

Jājautā - CIK tāla ir šī perspektīve?

Redzams, ka analītisku domāšanu, aizrautību un izglītību nekādā veidā neredzi klasiskas ģimenes ietvaros. Tb, sieva, vīrs, bērni, jo redzams, ka izjūti burtiski fizioloģisku derglību pret "pavardu, šūpuli un nama tēvu kā tādu".

Cilvēkam, kas pretendē uz jebkādu politiski stratēģisku domāšanu - šādu personīgo preferenču stādīšanu augstāk par kolektīvo - nozīmē parādīt sevi kā diletantu kā minimums.

Nesaprotu, kāpēc savas personīgās estētiski - praktiskās preferences censties melīgi uzdot par nez kādu zinātnisku relatīvismu dzimumu sadalijumos. Jā, ne visi ir maskulīni alfa dogi un ne visas sapņo kopt zīdaiņus in the first place, bet reti kurš ir tik stulbs, lai piekristu, ka tavs maindsets - izplatīts masās - novestu pie jebkādas funkcionējošas struktūras.

IP pierakstīta